Когато заговорим за бързи животни, в съзнанието ни най-често изплуват образи на гепард, тигър, хрътка и други подобни.
Ако обаче измерваме скоростта в съотношение между разстоянието, което животното изминава, и дължината на неговото тяло, то мравките са едни от безапелационните шампиони.
Наскоро ScienceAlert съобщи, че немски учени са успели да намерят най-бързата сред бързите мравки, която, подтикната от екстремния си хабитат, е развила механизми за свръх бързо предвижване.
Това е сахарската сребриста мравка, известна още като катаглифис бомбисина, която може да се предвижва с невероятната скорост от 855 милиметра в секунда.
Източник: iStock
Само за секунда това насекомо изминава разстояние, равно на 108 пъти дължината на тялото му.
Максималната скорост на гепардите например, които се считат за най-бързите бозайници, е равна на едва 16 пъти дължината на тялото на животното в секунда.
Скоростта на Юсейн Болт е едва 6.2 дължини в секунда, а скоростта, с която би се движил, ако бягаше с пропорцията на сахарската мравка, щеше да е равна на 800км/ч.
Интересното за въпросното насекомо обаче е, че може да се движи с подобна бързина, само ако се намира в гореща среда.
Тъй като животното обитава предимно Сахара, където температурите на слънце могат да надвишат 50 градуса по Целзий, скоростта му се е развила като своеобразен еволюционен механизъм за адаптация срещу неблагоприятните условия.
В лабораторни тестове при температура от около 10 градуса по Целзий мравката се движи до пет пъти по-бавно.
Това е така, защото високата температура предизвиква отделянето на специални протеини, които правят движенията на мравката изключително бързи.