Всички сме чували за съдбата на жените в арабския свят и колко консервативни са там мъжете. И това не е новина. Отскоро обаче призивите за равни права и уважение на нежната половина от човечеството вече няма да е глас в пустиня. Причината - социалните мрежи и дигитализацията.
Асиа Ал Фарадж е модна блогърка. Живее в Кувейт и се радва на 2.5 милиона последователи в социалните мрежи. Преди дни тя споделя с тях, а и със света, едно специално видео.
В него Асиа казва, че в родната й страна има "проблеми". И така дава висок старт на нашумяла в момента социална кампания.
"Всеки път, когато изляза, има някой, който ме тормози или тормози друга жена на улицата", казва тя в емоционалния запис.
Решението й да го качи също не случайно. То идва, след конкретна случка - превозно средство ускорява нарочно, за да я "сплаши", докато върви към колата си, пише Al Jazeera English.
A prominent fashion blogger has sparked #Kuwait’s own #MeToo movement, encouraging women to defy the stigma of reporting harassment. Radio and TV shows have hosted activists and professionals to discuss #lan_asket, Arabic for “I will not be silent.”https://t.co/uS3VWtktut
— Gulf Int'l Forum (@GulfIntlForum) February 9, 2021
Постът на Асиа предизвиква серия от радио и телевизионни предавания с активисти, адвокати и учени, които обсъждат подробно болната тема с отношението към жените. Дори американското посолство в Кувейт реагира с достатъчно красноречива графика с думите "Не я тормозете".
We agree.
— Canada in Kuwait (@CanadaKuwait) February 10, 2021
#Lan_asket #لن_اسكت https://t.co/XHzOZQ964J
Видеото на Асиа Ал Фарадж стига и до 27-годишната Шайма Шамо. Тя следва в чужбина, но миналата година се завръща в родния Кувейт. Именно Шейма създава профила Lan Asket, на български език "Няма да мълча".
Още с активирането на акаунта, започват да "валят" съобщения от жени и момичета, които са преживели словесно, физическо и сексуално насилие, казва тя пред AFP. И добавя: "Трябва да говорим, да се обединим и да се защитаваме, защото това, което се случва, е неприемливо."
Източник: iStock
Модната блогърка Асиа Ал Фарадж качва и второ видео, в което обяснява, че емигрантската общност в страната й е "невероятно уязвима и понякога бива тормозена на ниво, което кувейтските жени никога няма да разберат".
"Щом една жена заговори за тормоз, близките започват да й задават въпроси от типа на "С какво беше облечена?" или "Колко беше часът?", разказва още блогърката по отношение на така наречената "култура на срама" в родината й.
Междувременно Ротна Бегъм, старши изследовател в неправителствената организация Human Rights Watch, внася още светлина по темата. Тя уточнява, че в Кувейт, както и в много държави от Близкия изток, полицията често не приема подобни злоупотреби сериозно и страхът от внасяне на срам в семействата заглушава мнозина.
За съжаление, има предвид болшинството от жените.