Мнозина предпочитат да се оплакват и да си намират редица оправдания, за да не направят едно или друго нещо. А същевременно има и други хора, които не се спират пред нищо, за да постигнат това, което искат. И те се превръщат в пример за всички нас как границите пред себе си всъщност поставяме самите ние.
Да си сляп и да възприемаш света наоколо само с останалите си сетива със сигурност звучи като тежко наказание. То е и истинско изпитание за волята, с което, ако се справиш, започваш да разбираш света по-добре и от зрящите.
Поредният пример за това е американецът Томас Панек. Той е незрящ любител на тичането и основател на организацията Guiding Eyes for the Blind, в която се обучават кучета водачи.
Runner Thomas Panek became the first blind man to finish the United Airlines Half Marathon in New York City on Sunday, along with a trio of guide dogs. https://t.co/Ik83l6zfeH pic.twitter.com/gNHVNTuWfs
— ABC News (@ABC) March 17, 2019
Губи зрението си на 20 години заради генетично заболяване. Но това не променя виждането му, че е "роден, за да тича". "За сляп човек е най-безопасно просто да си седи на едно място. Аз обаче не мога да го направя", категоричен е 50-годишният ентусиаст.
Преди няколко дни той измина с тичане петкилометрово трасе в Сентрал парк в Ню Йорк без помощта на придружител или куче водач. Панек обаче се възползва от възможностите на приложение за смартфон с изкуствен интелект, което го наставлява по време на маршрута.
The indomitable spirit!
— Viplav Kambli (@viplav76) November 21, 2020
50 year old Thomas Panek finishes a 5k run, assisted by an #AI powered aid through headphones plugged into a smartphone.
Remembering 'baba'..(my father) ! pic.twitter.com/Or4R2szxYp
Той споделя, че му е омръзнало да се води по станалите тичащи в парка, които нямат достатъчно бързо темпо за него. Затова и преди година започва да търси начин да тича самостоятелно. След като не намира нищо подходящо, решава сам да го създаде.
Заедно с компанията Alphabet Inc работи върху проекта Google Guideline. Приложението използва камерата на смартфона и различни проследявания, за да дава насоки на тичащия. А първото изпитание на Панек и приложението завърши успешно, предава Reuters.
"Усетих не само свобода и независимост, но и това, че съм като всички останали", признава маратон ентусиастът. След всички необходими тестове и разработки, Панек се надява приложението да даде същото усещане и на много други незрящи.