И докато в Европа някои доскоро застрашени видове се завръщат в някогашните си хабитати - например рисът, в Азия все повече животни се оказват застрашени. В списъка на последните вече попадат и борнейските слонове.

Спасен от изчезване - как иберийският рис излезе от списъка на застрашените видове

Спасен от изчезване - как иберийският рис излезе от списъка на застрашените видове

И какви опасности обаче все още го грозят

Известни като най-малките слонове в света, те бяха класифицирани като застрашени от Международния съюз за защита на природата. Както при повечето животни в тази категория, и тук основните причина за това са унищожаването на хабитатите и конфликта с хората.

Борнейските слонове обитават основно едноименния остров и са значително по-малки от азиатските слонове - височината им е до 3 м. Смята се, че в момента на Земята са останали около хиляда такива слона.

Снимка 673634

Източник: iStock

Междувременно проучване показва дали теорията, че борнейските слонове произлизат от азиатските си събратя, след като са били изолирани на острова преди около 300 хил. години.

Учени от Националния исторически музей в Лондон изследват 120 черепа на азиатските слонове от колекцията на музея, за да установят, че тези от остров Борнео са с по-широки глави и с по-различни хоботи от азиатските, следователно са отделен подвид.

Снимка 673632

Източник: iStock

С това се увеличават възможностите за приемане на мерки за опазването на борнейските слонове. "Да запазим биоразнообразието означава да опазваме различните видове на всяко ниво - не само отделните видове, но и разновидностите им в самия вид", коментира проф. Ейдриън Листър - един от авторите на изследването, пред IFLScince.