В нощта на 13 срещу 14 януари и на 14 януари през деня - Сурва (Васильовден), в почти всички пернишки села маскирани мъже ще пресъздадат древна ергенска обредност.
Тя е част от българската фолклорна традиция, която датира от древни езически времена.
Почти всяко село в региона има своя маскарадна група, а участниците често са повече от 50 души.
Българските игри с маски са обвързани основно с празниците от Коледа до Великден.
В различните райони на България маскирани мъже играят около Нова година - през т. тар. „мръсни дни" от Коледа до Йордановден, през Сирната неделя и през Тодоровата неделя (последната седмица преди и първата от Великденските пости).
Зимните и предпролетните ергенски игри с маски се свързват със смяната на старата и новата година, с наближаващото събуждане на природата. Те носят пожелания за богата реколта, здраве и плодородие.
Символиката им е насочена към прогонване на злите сили и подготвяне за ново начало.
Маските в народните вярвания защитават от зловредното влияние на "нечистите сили", а звукът на звънците, окачени около кръста на маскираните, подсилва предпазното им действие.
Желанието за участие в маскарадната група е достатъчно условие за участие - до 70-годишни "ветерани" може да видите невръстни деца с ликове и звънци.
Костюмите са главно два типа - само от кожи или от нарязяни парцали. Маските са оформени като глави на причудливи същества и животни с плашещи лица и стърчащи зъби, с рога, опашки, тракащи клюнове или като сложно изработени конструкции от пера на домашни птици върху дървен скелет.
Участниците изработват маските си сами или с помощта на утвърдени в селището майстори.