Откакто Илон Мъск е начело на Twitter името му почти всеки ден е в заглавията на новините. Сагата се заплита и просто не се очертава да приключи скоро.
В продължение на седмици инвеститори призоваваха милиардера да се оттегли от управлението на социалната мрежа заради опасения, че това го разсейва от управлението на компанията му за електрически автомобили Tesla.
Откакто остана собственик на Twitter, Илон Мъск наистина предприема доста странни и крайни решения. Едно такова е например уволнението на около половината от персонала още със стъпването си в централата на компанията като неин шеф през октомври.
Оттогава различни групи за граждански свободи също критикуват подхода на милиардера към модерирането на съдържанието на социалната мрежа и даже го и обвиняват, че предприема стъпки, които биха увеличили речта на омразата и дезинформацията.
Тук трябва да споменем още и факта, че миналата седмица Илон Мъск беше, меко казано, разкритикуван от ООН и Европейския съюз заради решението на Twitter да отстрани няколко журналисти, които отразяват случващото се със социалната мрежа. ООН написа в Twitter, че свободата на медиите "не е играчка", а ЕС заплаши със санкции.
Последният ход на милиардера, който привлече вниманието на всички, бе пускането на анкета в Twitter, в която той задава въпроса дали трябва да подаде оставка.
Той обеща да се съобрази с резултатите, според които 57.5% от гласувалите са на мнение, че трябва да се оттегли от ръководната си роля.
Самият Мъск сподели по характерния си остър начин, че ще подаде оставка като главен изпълнителен директор на Twitter, когато намери някой "достатъчно глупав, за да поеме работата".
Това обаче не означава, че ще се откаже от всички свои функции в компанията, а напротив. След като му бъде намерен заместник, ще продължи да управлява екипите за софтуер и сървъри.
I will resign as CEO as soon as I find someone foolish enough to take the job! After that, I will just run the software & servers teams.
— Elon Musk (@elonmusk) December 21, 2022
По думите на милиардера намирането на човек, който да поеме управлението на Twitter може да бъде предизвикателство. Някои спекулират, че съоснователят Джак Дорси, който до ноември 2021 г. беше главен изпълнителен директор, може и да се завърне като такъв.
No one wants the job who can actually keep Twitter alive. There is no successor.
— Elon Musk (@elonmusk) December 19, 2022
Сред другите хора, спрягани за заместници на Илон Мъск, са Шерил Сандбърг (работил за Facebook), Шрирам Кришнан (инженер и приятел на Мъск) и Джаред Кушнър (бивш съветник на президента на САЩ и зет на Доналд Тръмп), пише BBC.