През септември политическият беглец Едуард Сноудън издаде книгата си Permanent Record, в която разказва за неетичните практики на следене от страна на службите в САЩ.

Веднага след публикуването й, книгата предизвика бурни реакции от страна на американското правителство, което моментално заведе дело за изтеглянето на книгата.

Аргументът срещу Сноудън е, че той е публикувал информация, която нарушава споразумението му за конфиденциалност с ЦРУ и Националната агенция по сигурността.

Снимка 458638

Източник: GettyImages

Според представителите на тези агенции, Сноудън е бил длъжен да се допита до тях и да даде книгата си за разглеждане преди публикуването й.

В следствие на това, преди няколко дни американският съд отсъди, че книгата няма да бъде изтеглена от пазара, но всички приходи от нея ще отидат в държавната хазна, а не в джоба на Сноудън.

Позицията на адвокатите на американеца е, че той е щял да предаде книгата за предварително разглеждане, ако е вярвал, че тя няма да бъде цензурирана и спряна.

Затова и е решил да жертва печалбите, но не и каузата си.

В Twitter Сноудън сподели, че парите не са от значение, щом съобщението и идеята му все пак могат да достигнат до обществото.

Междувременно някои привърженици на Сноудън проявиха желание да платят двойна цена за книгата и по собствена инициатива да дарят сумата за нея директно на писателя й.

Едуард Сноудън, "Permanent Record", кацането на Луната, извънземните и съществуват ли те

Има ли извънземни и кацал ли е човек на Луната

Едуард Сноудън дава отговор на тези въпроси

Сноудън обаче заяви, че тези дарения е най-добре да отидат към фондацията, която подпомага семействата в Хонконг, които преди време го приютиха и прикриваха, докато се опитваше да достигне до Русия.