През 2014 г. Apple стартира проекта Project Titan, чиято основна цел бе да добави нов продукт към портфолиото на компанията в лицето на футуристичен автономен автомобил.
Оттогава през годините спорадично чувахме за дейностите около Project Titan, но новините винаги бяха оскъдни и не разкриваха почти нищо за конкретните технологии, които компанията готви за автомобила си.
Тази седмица обаче интервю за Reuters дадоха двама души, участвали отблизо в работата покрай Project Titan, които споделят доста любопитни факти за Apple Car.
Източник: iStock
По техни думи производството на колата трябва да стартира през 2024 г., най-късно през 2025 г., ако процесите бъдат забавени заради настоящата глобална ситуация.
Те разкриват, че една от най-интересните черти на автономния автомобил ще е батерията, която няма да е базирана на литиево-йонната технология, а ще ползва литиево-железен фосфат.
Източник: iStock
Това ще направи производството й по-евтино и безвредно за околната среда, като същевременно значително ще увеличи и пробега на автомобила, пише Reuters.
Основният проблем, който Apple ще трябва да разреши, е този с производството.
Компанията ежегодно бълва милиони електронни устройства, но процесът по тяхното създаване е коренно различен от този при автомобилите.
Източник: iStock
Анонимните източници споделят, че Apple ще потърси услугите на партньори за сглобяването на автомобила, както и за набавянето на автономните системи и необходимите LiDAR сензори.
Големият въпрос обаче е дали тези партньорства могат да се окажат толкова ефективни, че да позволят производството на достатъчен брой автомобили и да превърнат проекта в печеливш такъв.
От Reuters припомнят, че на Tesla й бяха нужни 17 години, за да започне да извлича реални печалби от бизнеса си, и не е изключено Apple също да срещне подобни затруднения.