Хомеопатията е концепция за производството и използването на различни високо разредени продукти за лечение на заболявания, създадена през 1796 г. от Самуел Ханеман. Неговата доктрина се основава на идеята, че "подобното лекува подобното" (вещество, което причинява симптом, се използва за лечение на същия симптом при болест).
Втори основен принцип е "законът на безкрайните разреждания", който включва процес на серийно разреждане и разклащане, за което се твърди, че увеличава потентността на препарата. Според някои от практикуващите този метод на лечение, хомеопатията работи като стимулира тялото да лекува себе си само.
Болшинството учени и лекари са силно критични към претенциите на хомеопатичните продукти и практики, като смятат, че обясненията за тяхната ефикасност, са научно неправдоподобни.
Научният консултативен съвет на европейските академии (EASAC) публикува изявление, в което изразява официалното си становище по отношение на хомеопатията, а именно - липсват каквито и да било научни доказателства за ефективността ѝ. Практиката дори е опасна, тъй като пациентите отлагат навременното лечение с препарати с научно доказана ефективност - нещо, което може да доведе до фатален край или тежки усложнения на заболяването.
Друга опасност, която хомеопатичните препарати крият, е ниският контрол на качеството при производството им, като са документирани голям брой случаи на пострадали по тази причина лица, включително починали бебета след прием на хомеопатични хапчета за никнещи зъбки.
Източник: iStock
EASAC посочва, че е много важно пациентите да имат достъп до научно доказана, точна и ясна информация. Затова е и жизнено необходимо да се въведе стандартизирана, базирана на познанието рамка, която да регулира ефикасността, безопасността и качеството на продуктите, предлагани на европейския пазар.
Консултативният съвет подчертава, че задълбочените проучвания върху ефективността на хомеопатичните продукти показват, че те не издържат тестовете, концепцията им е в разрез с научното познание и не притежават по-голяма клинична ефективност от плацебото.
В изявлението е засегната и ветеринарно-медицинската употреба на хомеопатични препарати, като особено тревожна е тя при опитите за лечение на инфекции при добитъка.
EASAC отправя следните препоръки:
Да се разработят последователни регулаторни изисквания, за да се демонстрира ефикасността, безопасността и качеството на всички продукти за хуманната и ветеринарната медицина, ефективността на продуктите да се основава на проверими и обективни доказателства, съизмерими с естеството на претенциите за такава. При липсата на тези доказателства, даден продукт не трябва да бъде нито одобрим, нито регистриран от националните регулаторни агенции.
Системите за обществено здравеопазване, базирани на научни доказателства, не трябва да предоставят хомеопатичните продукти и практики, освен ако не се докаже, че са ефикасни и безопасни чрез строго изпитване.
Съставът на хомеопатичните лекарства трябва да бъде етикетиран по подобен начин на другите налични здравни продукти: да има точно, ясно и просто описание на съставките и техните количества.
Рекламата и маркетингът на хомеопатичните продукти и услуги трябва да отговарят на установените стандарти за точност и яснота. Рекламните претенции за ефикасност, безопасност и качество не трябва да се изявяват без доказателства, които могат да бъдат демонстрирани и възпроизведени.
В допълнение към това, миналата година Федералната търговска комисия на САЩ обяви, че ще започне да прилага строги стандарти за етикетите на хомеопатичните продукти, включително да гарантира, че етикетите ясно заявяват, че няма научни доказателства, че продуктите работят.
margarita-kouzmanova
на 29.09.2017 в 02:59:40 #9Зa информация на anelia-mihailova и всички други читатели: Росица Ташкова е възпитаник на Биологически факултет на Софийски университет, бакалавър по молекулярна биология и магистър по микробиология; в момента е част от екипа на списание Българска Наука. Изключително ерудиран млад човек, любознателна и отговорна – все по-рядко срещани качества в днешно време. Сигурна съм, че е прочела много по темата преди да напише тази кратка статия. Искам да отбележа, че тя не изразява никъде личното си мнение, а само запознава читателите с изявлението на Наyчния конcyлтативен cъвет на евpопейcките aкадемии (ЕAЅAC). Моето лично мнение за хомеопатията: тя не трябва да се приема нито като магическо средство, способно да излекува веднага всяка болест при всеки човек, нито трябва да бъде категорично отхвърляна. Има спешни, критични случаи, когато прилагането на съвременни средства (антибиотик, хирургична намеса) е животоспасяващо. Като всеки метод, тя има своите предимства и недостатъци, а ефектът на лечението зависи от компетентността на лекаря и изключително много от умението му да подбере подходящите за конкретния пациент хомеопатични средства. Вероятно има и случаи с тежки последствия от лечение с хомеопатия. Дали съществува лекарство, за което не са регистрирани такива? Да си лекар или производител на лекарства е изключително отговорна работа – можеш да инвалидизираш или дори да убиеш човек по много различни начини, хомеопатията не е най-ефективния в тази насока. Всички препоръки, отправени от Конcyлтативния cъвет към хомеопатичните средства, трябва да бъдат изисквания за всички лекарства – да са безопасни, ефективни, с добро качество, точно посочен състав... За да не си губим слуха след прием на антибиотик например. гл. ас. д-р Маргарита Кузманова, Катедра Биофизика и Радиобиология, Биологически факултет, СУ.
elyna severy
на 29.09.2017 в 01:22:22 #8I as tarsja pomost. Nikakvi pari. Mutri
stayko-cherkezov
на 29.09.2017 в 00:17:27 #7Благодаря за пожеланията ОЧЗ! 1-во ще се храня с истинска и здравословна храна и ще поддържам отличен имунитет и съпротивителни сили на организма, за да стоя далеч от настинки и пневмонии. 2-ро още при първи симптоми на настинка ще атакувам причината с хомеопатия, а няма да атакувам симптомите с "колдрекси" и други такива "лекове" и няма да позволя да се стигне до тежка инфекция. Мога да пиша и още, но няма смисъл. надявам се поне да съм ти дал насока към къде да си насочиш мислите и интелекта, вместо да се луташ из рекламите и планктона в океана на медиите. А и забравих да спомена, че пазара на лекарствата в момента е около $ 600 млд. и се очаква да достигне до $ 1,120 трилиона!
ludmil-eg
на 28.09.2017 в 11:37:40 #6Как ще обясните, че хомеопатията работи при животни и растения? Kоневъдството, например, е бизнес за милиони, един кон струва повече от триетажна къща. Най-добрите коневъди ползват именно хомеопатия за конете. Да не би конете да гледат реклами на Боарон, че хомеопатията работи при тях заради плацебо ефекта?
stayko-cherkezov
на 28.09.2017 в 00:27:29 #5Някои от вас са много заблудени, не им се сърдя, а напротив - ще ги осветля малко! Само ще кажа, че от 2006 г. аз и моето семейството не сме пили антибиотик, препарати за настинка или други такива индустриални изобретения (всичкия буламач дето се изсипва като планктон по телевизията) на фармацевтичните компании! Детето ни не е докоснало друго лекарство освен хомеопатично, а е вече на година и четири месеца и не е боледувало досега, само някои малки сополчета и обриви! Все факти, които искам да изложа. Бъдете живи и здрави и четете повече и се интересувайте, а не гледайте телевизия! Не бъдете част от стадото, което яде планктон от TV-то и от Фейса
krum-georgiev
на 27.09.2017 в 18:45:33 #4Хомеопатията е психопатия, засягаща ползващи интернет медицина, като последна инстанция на човешкото познание.Същото се отнася и за нутроциологията, основаваща се на качествата на една кафемелачка.Бъдете здрави и уверени, че една капка лечебна инстанция разтворена във водите на Антлантическият океан ,ще ви донесе оздравяване.То и в библията пише" Блажени са вярващите" и " Тяхно е царството небесно"Моето скромно мнение е- да не тичате натам.
anelia-mihailova
на 27.09.2017 в 08:01:55 #3Много ми е интересно в качеството си на каква, тази незнайна персона Росица Ташкова измъдри, че хомеопатията не работи. Как може да се пишат кртични статии без да се знае какъв специалист е тази личност и в коя област работи за да има такова категорично извънземно мнение по този казус...айде, моля ви се... писна ми от аутсайдери тук да коментират без да се аргументират и да пишат повърхностни водевилски статийки...не ви е мястото тук...намерете си друго поприще за вашата невежа изява...
bold
на 26.09.2017 в 22:28:24 #2Казват, че английската кралица е лекувана предимно с хомеопатия?..Освен това до 30-те години на миналия век е имало цели хомеопатични болници и то в Америка, по-късно забранени...
bahrie-sali-lcpsNU7j
на 26.09.2017 в 19:35:06 #1Използвали сме доста хомеопатия , болестното състояние , ако е в ранен стадий помага , лекаря си преценя , а и аз . Но понякога и най силните антиобиотици също не помагат , какво да кажем тогава. Тази статия ми се струва , че искат да оплюват хомеопатията. Не , че много и вярвам и , че винаги се лекуваме с хомеопатия но изказване по този начин не ми харесва. Ако вашият л. лекар е хомеопат и не сте доволни имате свободата на всеки 6 месеца да го смените . Така , че това са празни приказки......