Във Военноисторическия музей във Виена ще бъде показана изложбата "Непознатият съюзник - България през Първата световна война". Изложбата е подготвена съвместно с Военноисторическия музей в София. Показаните униформи, оръжия, военни планове, документи и снимки представят важната, но в Австрия неизвестна роля на България като съюзник на Германия и Австро-Унгария през Първата световна война. В каталога на изложбата български и австрийски учени разглеждат и анализират различни аспекти на тази война.
Макар загубила мощ след Междусъюзническата война и не напълно въоръжена, през 1915 г. България се включва във войната на страната на Германия, Австро-Унгария и Османската империя. След успешното участие в похода срещу Сърбия през есента на 1915 г. е създаден фронтът срещу разположилите се в региона на Солун войски на Антантата. През следващите няколко години българската армия дава много жертви и търпи големи поражения.
Трудностите в изхранването и обличането на войниците водят до упадък в морала, а изтеглянето на германските войски от македонския фронт става причина за нарастване на недоверието във военния съюз. Въпреки че през 1916-17 г. българските войски отново печелят битки и завладяват голяма част от Добруджа, през 1918 г. в армията започват да се наблюдават тенденции на разпадане, нараства броят на дезертьорите и недоволството сред войниците.
През септември 1918 г. силите на Антантата пробиват македонския фронт. Съюзническите сили не са в състояние да отговорят на българския зов за помощ, тъй като липсват резерви. Българското правителство е принудено да поиска от Антантата примирие, което е подписано на 29 септември 1918 г. Веднага след България, на 3 октомври, Германия и Австро-Унгария се обръщат за примирие към тогавашния президент на САЩ Удроу Уилсън. Австрия и Унгария решават да подпишат две отделни примирия и така слагат край на империята и на Първата световна война.