Световноизвестният корейски художник и майстор на инсталации Ик-Джунг Канг ще бъде представен в България с 13 творби, изпълнени в смесена техника върху дърво, на всяка от които са изобразени "лунни делви", както е озаглавена и изложбата, която се открива на 25 април в Двореца в столицата.
Лунните делви са вид традиционни корейски порцеланови съдове, чиято изработка датира от най-късния период на корейската династия Чосон (края на ХVІІ и ХVІІІ в.).
Традиционната лунна делва има проста, изчистена форма и е с тъмно бял цвят. Името идва от нейния облик, напомнящ на пълна луна. Грънчарят първо е трябвало да направи долната половина отделно от горната половина, след което е свързвал двете полусфери с ръка.
В тази изложбата творецът утвърждава идеята за лунната делва като метафора на единство, на цялостност чрез свързване на две различни части, като двете Кореи.
Ик-Джунг Канг е получил международно признание за създаването на значими творби, изложени на обществени места, които целят да насочат вниманието към положението на различни хора и общности по света.
За втори път българската публика ще има възможност да се наслади на таланта на г-н Канг. През 2010 г. по повод 20-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между Корея и България той, заедно с други 8 корейски художници, в Националната галерия за чуждестранно изкуство е представена неговата инсталация "Плаващи часове".
За своите инсталации художникът често използва детски рисунки. По собствените му думи, когато е бил дете той често слушал истории от по-възрастните в семейството за живота в Корея, когато е била една държава - преди да бъде разделена от Корейската война (1950-53).
Тези спомени го вдъхновяват да мисли за изграждането на истински мост, свързващ Южна и Северна Корея, покрит с рисунки на деца и от двете Кореи, символизиращ единството между двете страни.
Въпреки, че този мост все още предстои да бъде изграден, идеята го инспирира за първата му инсталация на детското творчество: "100 000 мечти" (1999 г.).
Това е еднокилометров винилов тунел, в който са изложени всички рисунки на децата. Въпреки че не участват севернокорейски деца, както е било планирано, посланието на проекта става популярно по цял свят.
През 2001 г. Канг завършва проекта "Удивен свят" (Amazed World), възложен му от Република Корея (Южна Корея), съвместно с UNICEF. Работите на приблизително 40 000 деца от 150 държави с различни култури, религии и интереси са изложени в гигантска инсталация-лабиринт, разположена в фоайе на сградата на ООН в Ню Йорк.
"Плаващи мечти" (Лондон 2016 г.) е сред най-новите му творби, поставена в река Темза, в близост до Милениум Бридж. Тя насочва вниманието към болката на разселените хора и общности от засегнати от война райони по света, като в същото време играе ролята и на мемориал за милионите разселени и разделени по време на Корейската война (1950-53), както и на горчив символ на надеждата за обединение на Южна и Северна Корея.
По време на посещението си в България, Ик-Джунг Канг ще има възможност да покани българските деца да нарисуват своите мечти и истории в 3х3 инчов хартиен формат в Софийска градска библиотека.
От творбите той ще изработи голямо пано, което желае да дари на детска болница или друга обществена институция като по този начин сподели и надеждите и въжделенията на децата и хората в България.