Президентът Георги Първанов, министърът на културата Вежди Рашиидов, интелектуалци от различни поколения задръстиха столичната галерия „Сезони" на откриването на изложбата на художничката Дора Бонева на 1 октомври. В експозицията са подредени картини от различни творчески периоди, любовта на Дора Бонева, към сезоните и цветята, морето и Родопите, семейството и човекът, всичко това е събрано в 30 платна, обединени със заглавието Живопис.

Проф. Иван Маразов определи изложбата като „един свят на доброта, изпълнен с емоция", а министърът на културата Вежди Рашидов перефразрира думите на нейния съпруг Любомир Левчев, че „поезията означава да събираш думи, които се обичат". Според Вежди Рашидов Дора Бонева „събира цветове, които се обичат". По този начин г-н Рашидов деликатно нарече живописта на Бонева като поезия на багрите.

„Вярвам в максимата, че да бъдеш художник е съдба. Поздравявам Галерия „Сезони" за вдъхновението, с което работи за каузата на българската култура. С обич, на добър час" - бодро каза той.

„Аз ще привлека вниманието ви на удивителното постоянство на естетиката на Дора Бонева - каза от своя страна Иван Гранитски. - Повече от 30, може би 40 години, тя се опитва да покаже вътрешната светлина, мекотата, добротата, женствеността на излъчването на българската природа - родопските пейзажи или лица на родопчанки, които имаме тука, до къщите в Копривщица, старият Пловдив и дори до къщи извън страната" - вдъхнови се той.

Въпреки че в експозицията са включени няколко съвсем нови, още незасъхнали картини, всички се съгласиха, че изложбата е обединена от „вътрешната светлина на спомена, на съзерцанието, на добротата, на любовта, на хармонията."

Тъкмо тази сила на спомена и съзерцанието е най-очевидна в портретите, които Дора Бонева е рисувала през годините, на своя съпруг Любомир Левчев.

„Единият Левчев е съсредоточен в себе си, погледнал навътре към себе си, а другият е все още изпълнен с романтични очаквания, че може би има някаква социална справедливост и естетическа хармония. Късният Левчев вече е разбрал, че това са илюзии и Дора Бонева добре е запечатала тази психологическа трансформация в погледа на поета" - каза Иван Гранитски.

Президентът Георги Първанов от своя страна реши, че живописта на Дора Бонева говори достатъчно ясно и не пожела да произнесе слово пред тези силни картини. Всички гости на изложбата бяха единодушни в мнението си, че щастливецът е Любомир Левчев, защото има възможност да общува ежедневно с това възвишено изкуство.

Дора Бонева е родена на 11 април 1936 г. в гр. Габрово.Завършва Художествената академия в София в класа на академик Дечко Узунов. Участва
във всички национални и общи изложби в страната и чужбина. Има над 30 самостоятелни експозиции. Била е награждавана за свои творби от Съюза на българските художници, от Софийската община, от Културния институт "Солензара" в Париж, със сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и много други. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и литература със седалище в Париж.

През 1989 г., 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994/95 г. от "Грифис арт център" в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. Нейни картини са изложени в сградата на ЮНЕСКО в
Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка, САЩ.