Малко позната, забравена или съвсем неизвестна Иванка Сокерова е част от поколението български класици, които работят интензивно през 60-те и 70-те години на миналия век. Нейното изкуство остава някак встрани от идеологията, от славата и от наградите, но днес то предлага рядък шанс да опознаем творческата енергия на онези десетилетия в най-примитивен и автентичен вид.
В изложбата са включени керамични пластики и релефи, рисунки, колажи и ръкописи на Иванка Сокерова от личната колекция на Димитър Грозданов. В селекцията са застъпени всички периоди от биографията на авторката - от ранните й работи през 50-те, когато почеркът й е много по-академичен и класически, през експериментите й с материали и техники от 60-те и 70-те години до късните й пластики с вече утвърден собствен стил, силно повлиян от идолната пластика по нашите земи и египетския релеф.
Иванка Сокерова живее в самота и размишление. Неотменна част от представата за личността й днес са запазените ръкописи и тетрадки с преводи на текстове, писма и откровения.
Подобни на древни археологически находки керамичните пластики и релефи на Иванка Сокерова са наистина като глинени сенки на онова недалечно минало със забранената модерност и преекспонираната национална традиция. Въпреки несправедливата си съдба тази тиха и загадъчна душа търси своята артистична индивидуалност във всеки пласт на глината и шамота, реже парчета от цветни хартии и списания за колажите си, отпечатва релефите върху хартия, рисува, пише... Част от всичко това е подредено сега в галерията като забележителен повод за запознанство с едно от важните имена в родното ни изкуство.