През всичките тези години бяхме неволни свидетели и съучастници на сложния процес, в който един маргинален и подтиснат музикален жанр се превърна в печеливша индустрия, в утвърдена ценностна система и стил на живот.
В нейното развитие по удивително откровен начин са възпети характерните особености на родния манталитет. Еуфорията, пропита с любов и сълзи стимулира една пост-социалистическа балканска сексуална революция, загърби норми и предразсъдъци.
Заради това и заради богатия й арсенал, който работи еднакво пълноценно с всички сетива, чалгата се явява изключително благодатен материал за съвременното изкуство.
Кураторите на този проект, Светлана Куюмджиева и Весела Ножарова, си позволиха да свалят тежката преграда между чалга и култура и да потърсят реакциите на съвременните български художници към тази толкова активна среда.
В селекцията попадат първите привлечени от чалгата артисти, в най-динамичния й период от средата и края на 90-те години - Георги Тушев, Даниела Костова, Борис Мисирков/Георги Богданов, Аделина Попнеделева. Пищната визия и силните преживявания провокират в следващите години още утвърдени автори като Алла Георгиева и Красимир Добрев.
Част от тези автори участват и с нови работи, правени специално за този проект. Редом с тях са двама български художници, които са познати повече на световната арт сцена, отколкото на родната - Константин Божанов и Ергин Чавушоглу.
В работите си те предлагат един външен и по-дистанциран поглед към чалгата тук или към нейните еквиваленти по света. Не по-малко изкушени са и представителите на новото поколение в съвременното българско изкуство - Боряна Венциславова, Светозара Александрова, Станимир Генов, Викенти Комитски, Орлин Неделчев.
Специално участие в изложбата има DJ JORO-BORO от българския бар в Ню Йорк, главен герой във видеото на Даниела Костова.
Важна част от експозицията е хронология на чалга културата в България, съпоставена с някои важни политически и социални събития. Хронологията е изготвена от д-р Венцислав Димов от Института по изкуствознание към БАН.
Освен еклектична реакция, социална критика и отхвърляне на всички стандарти и забрани „Изкушението Чалга" е онзи момент на пробуждане за изкуството, в който най-отчетливо се разпознават и културната ни идентичност, и реалността, в която живеем.
Изложбата се открива на 30 април (четвъртък) от 18.00 ч в Софийската градска художествена, ул. Гурко 1.
След откриването в Арт клуб, ул. Цар Иван Асен ІІ № 6, ще има Balkan Beatsпарти с DJ Oto (Groovy Sessions) от 20.00 до 23.00 ч.
LORD_SLIM
на 05.05.2009 в 14:18:20 #3Тази статия ми дойде в повече!Каква култура може да носи чалгата?С крадените инструментали,трагичните текстове или визията тип софт порно.Статията си е напълно платена реклама на изброените арт специалисти,опитващи се да се набутат в доходоносната империя наречена чалга.
Niko Bulgaro
на 26.04.2009 в 13:42:40 #2"мощен културен феномен "?! - Няма нищо нито културно, нито феноменално в чалгата в България; "един маргинален и подтиснат музикален жанр се превърна в печеливша индустрия, в утвърдена ценностна система и стил на живот"?! - Не се превърна, а го превърнаха свинете от антиБългарското турско-комунистическо-мутренско правителство, което все още е на власт - простата забита чалгарска паплач, заменила Народа, е по-лесна и удобна за управление; "В нейното развитие по удивително откровен начин са възпети характерните особености на родния манталитет"?! - Родният манталитет НЕ МОЖЕ да ни кара да слушаме фолклора на поробителите ни за 500г.; "Еуфорията, пропита с любов и сълзи стимулира една пост-социалистическа балканска сексуална революция, загърби норми и предразсъдъци"?! - ТИ ДА НЕ БИ ДА СИ ИЗНАСИЛВАНА ОТ БАЩА СИ КАТО МАЛКА?! "чалгата се явява изключително благодатен материал за съвременното изкуство"?! - Чалгата се явява благодатна почва само за Български рози върху турски и комунисически гробове!(като всяка друга тор "Кураторите на този проект, Светлана Куюмджиева и Весела Ножарова, си позволиха да свалят тежката преграда между чалга и култура и да потърсят реакциите на съвременните български художници към тази толкова активна среда"?! - РЕАКЦИЯТА МИ БИ БИЛА СВЕТКАВИЧНА И СМЪРТОНОСНА ЗА ТИЯ "КУРАТОРИ", ИЛИ ДУХОВНИ КУРВИ, РАЗТВАРЯЩИ КРАКА ЗА ВСЕКИ БОКЛУК, КОЙТО Е НА ВЛАСТ! „Изкушението Чалга" е онзи момент на пробуждане за изкуството, в който най-отчетливо се разпознават и културната ни идентичност, и реалността, в която живеем"?! - Изкуството е Бунт, а не гъзоблизачество, културната ни идентичност няма нищо общо с турската и ще се запази въпреки гъзоблизещи помияри като вас, а реалността, в която живеем, много скоро ще се промени, за да се пречисти Майка България!!!
mojebi
на 24.04.2009 в 16:37:11 #1Пише се или "неделима" или "неотделна", но чак пък "неотделима" .... хмммм