Акварели на Цанко Панов (1950-2003) - един от най-дълбоките и свързани с България художници представя столичната галерия Сезони на 08 април (четвъртък) 2010 година.
В експозицията са подбрани произведения от частната колекция на галерията, които акцентират върху изострената сетивност на художника към цвета и верния тон.
Цанко Панов постигна това, което малцина наши творци успяват да направят - той напипа верните тонове на нещо, което можем да наречем съвременна българска чувствителност. От нежните му светли акварели изиграни в модерен стил изскачат парчета история, с тяхното моментално въздействие върху публиката.
Връзките с миналото са непосредствени - те изплуват напомнени от случайно чута мелодия или мернат в бързината образ и светкавично задействат струните на нашите настроения.
Стара българска шевица, нотен лист от ортодоксален псалм, детайл от икона - преди да успеем да разберем какво точно е това, то вече е променило нашето емоционално състояние, вече ни е накарало да чувстваме, че това е нещо познато, скъпо и близко, без да можем да разберем откъде и защо.
Неговите произведения ни поставят в състояние на дежавю, те постигат едно психологическо въздействие върху нас, толкова светкавично, колкото само изкуството може да направи.
По този начин Цанко Панов първи успя да съгласува съвременния вътрешен свят на българина с неговата арт история и да ни убеди, че той е красив и достоен за изкуството.
Изложбата в галерия "Сезони" до известна степен изследва начина, по който автора постига това въздействие в своите акварели - чрез изключителното си чувство за цвят, история и в същото време - принадлежност към българското съвременно изкуство.