Много хора, особено младежи, имитират позвънявания по мобилни телефони, показва проучване на британския оператор Three Mobile, цитирано от technews.bg.
74% от анкетираните потребители на джиесеми на възраст от 18 до 24 години прибягват до подобна хитрост пред аудиторията.
Лъжовните позвънявания са широко разпространени и сред по-възрастните, твърди още проучването.
Особено често до имитации прибягват жените. 42% от тях са признали, че нерядко провеждат нереални телефонни разговори, докато само 32% от мъжете са склонни към подобно поведение.
Обикновено хората симулират разговор по джиесем на обществени места, когато искат да се отърват от приятели. Втората по популярност причина е стремежът да се избегне нежелано общуване. Някои хора не могат да бъдат груби и за тях е по-удобно да се престорят на заети по телефона.
Феноменът на лъжовните позвънявания се обяснява и с желанието на определени хора да направят впечатление, твърдят психолози от Университета Джонс Хопкинс. Например, сам човек в бара често прибягва до разговори по джиесема. В други случаи хората говорят по телефона, за да демонстрират своя стил чрез модния си хендсет.
Според участници в анкетата, лъжовните позвънявания издават неувереност и чувство за незащитеност. Жените, например, често ползват телефона като средство за защита при подозрителни мъже наоколо.
Fenixxx
на 20.10.2008 в 15:16:34 #1Е разбира се много жени когато се прибират сами през ноща се правят че говорят по телефона. Приятелката ми не го прави просто защото е без пари между двама ни и не симулира ами наистина ми се обажда.