76% от хората на възраст от 16 до 20 години не са способни да кажат за какво живеят, кои са техните идеали, за какво се борят, за какво мечтаят и кои са враговете им.

В повечето западноевропейски държави процентът на младежите, неспособни да се се самоопределят е два пъти по-малък.

51% от младите българи отричат всичко, което предлагат родителите им, като търсят собствени решения; 14% са в абсолютна неопределеност и нямат свои търсения, а 16% пък имитират напълно родителските стремежи и очаквания.

Данните са част от изследване на института по психология към БАН. Ценностната система на младите хора в периода на прехода е много сериозно разклатена, обобщава ст.н.с. Антоанета Христова.

Скромността, учтивостта, почитта към възрастните и самодисциплината отстъпват място на самореализацията на всяка цена.

Психологията, социологията и антропологията имат модели, които да помогнат за намаляване на стреса, за по-добро функциониране на обществото в новите условия, за облекчаване на процеса на адаптация и идентификация, вярва Христова, която е директор на школа за докторанти и млади изследователи в сферата на психологията.

За съжаление ниските заплати водят до намаляване на учените у нас, а науката все повече се феминизира, като мъжете предпочитат по-практични и доходни занимания.

Психологът се опасява, че българското образование създава хора, които научават факти, но не и как да решават проблеми, каквато е западната философия. Когато тези знаещи личности попаднат в сложна социална ситуация, те могат да изживеят сериозен проблем.

През 60-те години, по време на войната във Виетнам, в Холивуд се е наблягало на филми с хепиенд по желание на правителството, твърди Антоанета Христова. Така американците се насърчавали да се борят и да побеждават.