Когато двама души се срещат и между тях пламва първата искра, всичко им се струва прекрасно и преодолимо, в това число и недостатъците.
Неговите слабости изглеждат "мили", а внезапните му изблици - мимолетно движение по повърхността на гладкото езеро на любовта. Но минават 1-2 години и същите моменти на раздразнение и негативни емоции започват да стават непосилни за нас.
Това е емоционалната умора. Тя не може да се избегне, но може да се преодолее.
Това е като любимият пуловер, който ви е омръзнал след една година носене. Вие стоите пред отворения гардероб и се чудите какво да облечете, пуловерът е там, той изглежда добре, но не ви радва. Просто защото ви е омръзнал. За съжаление така става и с отношенията.
Ако преди недостатъците на партньора са изглеждали търпими, след известно време вие все по-трудно издържате неговото хленчене за скуката, която изпитва на работното си място, за обидите от страна на неговите колеги... Дори не сте способни да реагирате нормално по повод на неговото оплакване от главоболие. "Пи ли хапче?", питаме и отминаваме. Причината е проста: всеки ден едно и също.
Емоциите възникват по различни поводи, но схемата на реагирането зависи от характера и темперамента на човека. Рядко има двойки, които не страдат от емоционална умора. Тайната им се крие в това, че те успяват да намерят начини за нейното преодоляване - умеят навреме нещо да премълчат, да не реагират на друго, да възпрепятстват развитието на трето. Но най-главното е, че те не стоят на едно място, а се развиват.
Износването на отношенията е необратим процес, ако хората живеят заедно и дълго време не се разделят. Но съществуват няколко правила, които помагат за запазването на нормалната атмосфера в продължение на дълги години.
Правило №1: Разкрийте на партньора си предварително своите реакции. Не чакайте първо да възникне проблемът. Не е необходимо да бъдете психолози. Просто обяснете на човека до вас, че вие сте избухливи, но бързо ви минава. Помогнете му да разбере, къде вие имате само емоционални проблясъци, и къде сериозна задача, която изисква решение. И ако не сте склонни постоянно да предъвквате едни и същи проблеми, намерете в себе си сила и му признайте всичко.
Не забравяйте, че не можете постоянно да използвате партньора си в качеството на кошче за душевни отпадъци.
Правило №2: Често след поредния скандал партньорите си правят изводи за безперспективността на техните отношение и под влияние на емоционалния порив едва не се разделят. Но след един ден проблемът е разрешен и двамата забравят за раздялата. Научете се да спазвате това правило: 48 часа. Ако за този период кавгата все още не е стихнала, тя може да се смята за сериозна . Не правете никакви сериозни изводи до 48 часа. Научете се да чакате.
Правило №3: Не винаги трябва да реагирате. Мъжете често признават, че най-добрата реакция е липсата на реакция. А жената понякога чувства, че нещо не е наред и започва да разпитва, да реагира бурно на лошото настроение на партньора си, да изпада в меланхолия. Друг път мъжете се хващат на тази въдица - силно обичайки жената до себе си, те сляпо следват всяка нейна промяна в настроението.
В основата на такава емоционална реакция може да стои и егоизмът. Вие например сте в добро настроение, а партньорът ви се връща мрачен. Следователно вие няма да прекарате приятно вечерта. Не се намесвайте в неговия душевен процес, ако той е спокоен за вас, по-бързо ще разреши проблемите си. Вие можете да му предложите помощта си, но това не означава, че трябва да споделите неговото мрачно настроение, да се дразните или да му досаждате.
Правило №4: Променяйте се и се развивайте. При това - всеки поотделно. Това е най-добрият начин за избягване на емоционалната умора.