Анализът на данните от ново изследване на британски учени показва, че т.нар. криза на средната възраст не е мит и засяга и двата пола.
Проучването на изследователите от университета в Уоруик е обхванало два милиона души от 70 страни по света.
Страната, в която се забелязва най-осезаема разлика между мъже и жени, е САЩ. Там пикът на депресията при жените идва около 40-годишна възраст, а при силния - към началото на 50-те.
Според предишни изследвания в тази област склонността към депресия е относително постоянна през целия живот. Данните от настоящото проучване обаче сочат, че пикът идва на 44 и той е константа в целия свят, независимо от типовете хора.
Тази тенденция не се влияе от приходи, семейно положение и брой на децата в семейството. Причината хората на средна възраст да се чувстват особено нещастни остава неизяснена.
"Осъзнаването, че подобни чувства са напълно нормални и се срещат у всички може би ще помогне на хората да ги преодолеят по-лесно", вярва ръководителят на изследването Андрю Осуалд.
Щастието в живота ни изглежда е в началото и края му. Според същото проучване хората на 70-годишна възраст в добро здраве са толкова щастливи и психично здрави, колкото и младежите на 20 години.