Може ли човек да е влюбен едновременно в повече от един мъж/жена? Въпрос, на който някои без замисляне отговарят отрицателно, а други - също без нужда да разсъждават дават положителен отговор. Какво обаче твърдят психолозите? Ето две мнения, цитирани от изданието Psychology Today:
ДА: Многократно съм убеждавал различни хора, че любовта се гради върху някаква история, например приказка (като тези за принца и принцесата), "прозаична" история от офиса (любов между колеги), история за пътешествия (най-малкото пътешествие през живота), както и много още други от този тип. Това, което според мен е трудно, е да бъдат обичани двама души с една и съща история - например колко сложно би било да имаме две връзки в работата. Но самият живот показва, че никак не е трудно да обичаме двама души с различна история.
Нормите на обществото създават конфликт в такава ситуация. А и животът като чели изисква от нас да подреждаме приоритетите си, т.е. да предпочетем една история пред друга, което не прави втората невъзможна. В повечето случаи безспорно този, който поставим по-високо в йерархията или с когото вече сме обвързани, ще надделее над втория.
Робърт Стърнбърг - професор по психология в Университета Йейл и президент на Американската асоциация на психолозите.
ДА: Хората наистина са способни да обичат двама души едновременно. Животът показва, че ако един човек е здрав - емоционално, духовно и сексуално, е напълно възможно да намери пълно удовлетворение от такава двойнственост.
За съжаление развитието на нашата част от света през последните почти 2000 години е направило такава ситуация социално неприемлива. Което не я прави по-малко възможна. По-интересното са въпросите, които това противопоставяне поражда - например: какво "издава" двойнствените чувства на такива хора и по какъв начин това се отразява на семейството, каквото го разбира обществото днес?
Дрю Пински - декан на факултета по медицина към болницата "Лас Енсинас" в Пасадена, Калифорния.