През пролетта често се чувстваме уморени и не ни достигат енрегия и сили да свършим всичко, което сме запланували. Има няколко начина, които ще ни помогнат да се преборим с т.нар. енергиен глад и ще дадат възможност на организма да възстанови силите си:

1. Освободете се от тревогите. Често трудната или неразбираема задача предизвикват тревога, безпокойство и напрежение, които отнемат от нашата енергия. Отпуснете се и за известно време забравете за тях, занимавайте се с нещо по-лесно и по-интересно.


2. Светлината пречи на съня. Причина за това е, че светлината задържа изработването на мелатонин, а това нарушава биологичния ритъм на човека и не му осигурява пълноценен цикъл на съня. Затова най-добре използвайте щори или плътни завеси, а ако по някаква причина нямате възможност, поставяйте на лицето си плътна маска за сън, която няма за позволи на светлината да прониква през клепачите ви.

3. Подхранете мозъка си! Помогнете си вътрешно: полезно е например половин час преди лягане да приемате успокояващи средства на натурална основа (например валериана). През деня също трябва да подхранвате мозъка си - половината от неговите клетки се състоят от мазнини, които изпълняват ролята на защитник. Постарайте се 3-4 пъти в седмицата да употребявате риба, морски продукти, зеленчуци с тъмнозелени листа, които помагат на мозъка да произвежда повече енергия и да работи по-ефективно.

4. На море. Очакването на приятни усещания например на предстоящата отпуска (независимо дали е точно на море) е прекрасен начин за увеличаване на енергията за по-продължително време.

5. Протягайте се! Мозъкът получава 15% от целия кръвен поток, той постоянно се насища с кислород и работи продуктивно. Ако работите на компютър, на всеки 30 минути ставайте, сядайте, навеждайте се и се изправяйте - упражненията ще ви помогнат не само да поддържате мускулите и сухожилията си в тонус, но и ще увеличат притока на кръв към мозъка.

6. Ден на тишината. Колкото и да сте заети, постарайте се един ден в месеца да прекарвате в пълна тишина и дори в самота. Разбира се, никой не може да избяга от мислите си, но тишината ще ви помогне да ги подредите.

7. Помощ от растенията. Стресът, повишената възбудимост, безсънието, страховете, нарушенията в сърдечната дейност отнемат голямо количество енергия. Преди да прибегнете до медикаментите, пробвайте как ще ви подействат алтернативните средства - например женшенът. Не пренебрегвайте и подправките (като куркумата) - те съдържат жизнено важни за организма вещества, които взаимно се допълват, като усилват положителното си въздействие и отслабват влиянието на негативните фактори.

8. Ранен обяд. Ако си създадете навика да обядвате в средата на деня, ще успеете да увеличите притока на енергия - по това време храносмилателната система е най-активна.

9. 50 "благодаря" дневно. Психолозите твърдят, че изказаната на глас благодарност също зарежда човек с енергия. Всяка вечер преди сън отделяйте 5 минути, за да благодарите на глас на всичко и всички, с които сте се сблъскали през деня - хора, храна, работа, впечатления.


10. Сови и чучулиги. Хората са различни - ако си лягате рано и ставате рано или си лягате късно и не сте в състояние да станете рано, значи си имате свой индивидуален режим - включително за съхраняване на енергията. Постарайте се така да организирате деня си, че да не нарушите баланса. Истина е, че някои хора редовно закъсняват за работа, но за сметка на това, ако са се наспали добре, после ще свършат същото количество работа за по-кратко време.

 

здраве.bg