Поздравления! Поканили са ви на интервю за мечтаната работа, шефът е готов да подпише договор с вас и вие сте на седмото небе, нали? Едва ли - ако сте като повечето хора, нервно очаквате въпроса за заплатата.

Когато опре до въпроса за заплатата, която заслужават, хората най-често се притесняват да не изглеждат неразумни, алчни или още по-лошо - да не загубят възможността, защото някой друг сигурно е съгласен да работи за по-малко пари. Грешно!

Не продавайте себе си на безценица! Освен факта, че трябва да печелите достатъчно, за да покривате основните си разходи поне, вие сте работила здраво, за да сте там, където сте стигнали. Ако сте сигурна, че можете да вършите работата добре, използвайте възможността да покажете уменията, амбицията, мотивацията и професионализма си.
Ето няколко неща, които може да вземете предвид, за да се чувствате комфортно при дискутиране на заплащането:

1.Трябва да сте уверена, че сте най-добрия кандидат за работата. Интервютата са възможност да покажете стойността си пред работодателя и ако дискутирате заплатата твърде рано, може да разсее и двете страни от това да научат повече една за друга.

2.Не назовавайте първа сума за възнаграждение. Ако разговорът тръгне към заплащането, накарайте работодателя да го спомене първи. Ако той попита: "Каква заплата очаквате?", може да отговорите нещо като: "Вие вероятно сте решили какво заплащане би отговаряло на отговорностите и изискванията за тази длъжност. Би ми било интересно да разбера какво имате предвид."

3.Свършете си "домашната работа". Проучете колко печелят хората във вашата сфера. Разпитайте познати, поровете се в интернет. Въпреки че в нашата страна разликите в заплащането за една и съща позиция могат да са доста големи, във ваш интерес е да се равнявате по високите нива.

4.Би било уместно да вмъкнете също реплика като: "Парите все пак не са всичко". Преди това, обаче, трябва да сте наясно каква е минималната заплата, която бихте приели. Преди да хвърлите твърде много усилия да получите работата, си дайте сметка дали предложената заплата ще покрива нуждите ви. Ако ли не - скоро ще се демотивирате.

5.Не пропускайте и "социалния пакет" - преговорите за заплата не са свършили, докато не сте наясно с осигуровките, отпуските, болничните. Осведомете се за възможностите и политиката на компанията за бъдещо повишаване на заплатите. Не без значение са и други "придобивки" - разходи за транспорт, храна, мобилен телефон и др.

6.Оправдайте "причините". За да докажете, че "тежите" по време на преговорите, ще трябва да оправдаете причините, поради които смятате, че заслужавате подобаващо заплащане. Използвайте резюмето си, за да посочите какво сте направили за предишния си работодател.

7.Бъдете готова да си тръгнете. Много е лесно да убедите себе си да приемете работа, когато такава ви е предложена. Но, честно казано, имате много други възможности. Ако имате умения, способности и увереност, просто е въпрос на време преди да получите ново предложение. Ако заплатата не удовлетворява вашите нужди и не отговаря на уменията ви, няма нищо по-логично от това любезно да откажете. Освен моралното удовлетворение, че не сте позволила да бъдете подценявана, знайте също така, че сте участвала в процеса на създаване на нормален пазар на труда в България!

8.Не се връщайте към уточнени вече неща. Ако повдигнете въпрос за нещо, за което вече сте се съгласила, би изглеждало като че ли не държите на думите си. Подобно, ако работодателят иска да преразгледа вече уточнени пунктове, това предполага, че не е бил искрен.

9."Преспете" с офертата. В края на разговора може да почувствате натиск да приемете. Учтиво помолете да ви изчакат ден-два с отговора - така ще имате време спокойно да прецените възможностите си и да вземете решение, с което ще се чувствате комфортно.

 

тя.bg