Много хора внимателно следят прогнозата за времето не само загрижени за това, какво да си облекат. Те са твърдо убедени, че тяхното здравословно състояние зависи от капризите на природата.

Някои твърдят, че се чувстват зле при намаляване на атмосферното налягане, а други точно обратното - че страдат от главоболие в ясните слънчеви дни, когато атмосферното налягане е високо.

Ако човек е прекарал травма или има заболявания на ставите и костите, неговият болен орган по-добре от който и да е барометър усеща капризите на времето. Много малко са тези, които не ги забелязват и се чувстват еднакво добре в каквото и да е време.

Но нека започнем от начало. Човекът е топлокръвен бозайник. За разлика от студенокръвните животни, които забавят своите обменни процеси и заспиват зимен сън, той има система, която поддържа постоянството на вътрешната среда: артериално налягане, температура на тялото, ниво на обменните процеси и т.н. Всичко това е дало на човека известна свобода от външната среда и му е позволило да се изкачи на по-висше стъпало от еволюцията.

Постоянството на вътрешната среда на човека се осигурява от вегетативната система. Тя има два дяла: симпатиков (при неговото активиране са повишава артериалното налягане, увеличава се честотата на сърдечните съкращения и скоростта на обменните процеси) и парасимпатиков (неговата активация води до противоположни промени).

Дистонията на външната среда оказва голямо влияние на организма и именно тогава се проявява т.нар. метеотропност (зависимост от метеорологичните условия). С други думи, метеотропността не е заболяване, а симптом на вегетативната дистония.

В 90% от случаите причината за вегетативната дистония са психичните нарушения. Мнителните и тревожните хора, тези, които преживяват повтарящи се стресови ситуации или живеят в постоянен хроничен емоционален стрес, и хората с психически нарушения от тревожен и депресивен характер задължително притежават признаците на вегетативната дистония, т.е. често са метеотропни Зависимостта от промените във времето може да бъде обусловена и от хормонални изменения. Към рисковата група се отнасят младите жени в периода на половото съзряване, бременните жени, жените в периода преди и след климакса.

Хората, прекарали тежки заболявания и инфекции, в периода на своето възстановяване също могат да усещат капризите на времето.

Чувствителността към метеорологичните условия може да бъде симптом на такова много разпространено заболяване, каквото е мигрената. Тя е особен вид главоболие, предаващо се по наследство и се проявява внезапно - на фона на пълно здраве възниква пристъп на пулсираща болка, често в едната половина на главата. Болката е с нарастваща интензивност, а след нея се появява и усещане за гадене и повръщане.

Пристъпите на главоболие възникват периодично, продължават от няколко часа до няколко дни и често нарушават обичайния ни ритъм на работа. Пристъпът на мигрена може да се провокира от постоянните ни спътници във всекидневния живот: полет със самолет, телевизор, транспорт, компютър, някои хранителни продукти и дори метеорологични условия. Смяната на времето, циклоните и антициклоните могат да бъдат пусков механизъм за развитието на пристъп на мигрена.

Как да се борим с това
От първостепенно значение са физическата активност, насочена към укрепване на мускулите и психическа и физическа релаксация, които повишават тонуса.

Препоръчителни за закаляването са и водните процедури: вани, контрастен душ, плуване в басейн.

В храната трябва да се съдържат достатъчно количество витамини, а при техния чест недостиг през зимата и ранната пролет е необходимо да се приемат поливатимини.

При по-силно изразени симптоми на вегетативна дистония е необходимо да потърсите лекарска помощ. Лекарят ще назначи медикаменти, които ще намалят проявите на тревожност и депресия, а по този начин ще се освободите и от метеотропността.

Ако сте млади и промените във времето предизвикват у вас силно главоболие, можете да приемате препарати препарати от групата на триптаните. Те въздействат непосредствено на механизма на възникването на болката и способстват за прекратяването на пристъпите на мигрена. Триптаните отстраняват и другите симптоми, които съпровождат мигрената: гадене, повръщане, неприязън към шум и светлина.

здраве.bg