Решенията, основани на инстинктите, често са по-добри, отколкото тези, които се взимат след сериозен размисъл, твърдят специалисти. Те с стигнали до този извод, след наблюдения върху доброволци, които трябвало да се справят с определени задачи при различно време, дадено им за размисъл, пише здраве.bg.

При отговор, даден до 1 секунда, точността на отговора е била 95%, докато при обмисляне на отговора точността е спадала до 70%.
Крайността на резултатите е била неочаквана дори за самите изследователи, сочи публикация в изданието Psychology Today.

Въпреки убеждението на хората, че при обмисляне на даден въпрос, ще дадат с по- верен отговор, резултатите от проучването на американските психолози се оказват противоположни. Според тяхното мнение, това се дължи на факта, че "несъзнателната" част на мозъка е способна да анализира определено количество разлики в обектите, докато "съзнателната" взима решение на основата на количествата сходни черти.

При това съзнателната част на човешката личност подлага на критика всяко предварително решение и затова ние толкова малко разчитаме на инстинктивните си решения и толкова много - на обмислените.

Ким Стивънсън, ръководител на изследователския екип смята, че способността за взимане на решения бързо и правилно на основата на анализа на подсъзнанието е еволюционна придобивка на животните и човека.

"Именно умението бързо да се определи опасността и да се реши как тя може да се избегне е позволило на повечето съвременни видове да оцелеят. Но това не означава, че всички решения трябва да се взимат без обмисляне. Подсъзнателните инстинктивни решения са добри само в специфични ситуации, когато е наложително реакцията да бъде незабавна".