1. Закусвайте всяка сутрин

Доказано е, че тези, които закусват редовно, живеят най-дълго и най-малко боледуват. Сутрин тялото усвоява най-ефективно витамините и минералите, като натрупва по-малко мазнини, т.е. рискът от излишни килограми и холестерол над нормата намалява. Ако сутрин често употребявате пълнозърнести храни, ще се чувствате по-готови за предизвикателствата на деня - както физически, така и умствено. Подбирайте и продукти, богати на въглехидрати, протеини и малки количества мазнини.

 

2. Яжте повече риба

Препоръчително е да се консумира риба поне 2 пъти седмично. Освен добър източник на протеини, тя съдържа много омега-3 ненаситени мастни киселини, които намаляват риска от сърдечни заболявания. Най-богати на тях са рибите от северните морета - скумрия, сардини, херинга, риба-тон, сьомга. Тофуто, соята, канолата, лененото семе, орехите съдържат много алфалипоева киселина, която тялото преобразува в омега-3, а те цпоред някои нови изследвания подобряват работата на имунната система.

 

3. Наспивайте се

Организмът трябва да си почива достатъчно. Това звучи почти изтъркано... Въпреки това данните сочат, че 2/3 от хората над 30 г. страдат от различни проблеми, свързани със съня. Достатъчното количество сън е важно колкото за физическото, толкова и за умственото ни и емоционално състояние. Недоспиването има негативен ефект върху паметта, ученето и логическото мислене. Според най-новите изследвания оптималното количество сън е 5-8 часа, а преспиването е също толкова вредно като недостига на сън.

 

4. Общувайте

Човек се чувства добре, когато комуникира с други хора, независимо от нивото и характера на връзката. Може би си мислите, че честите ви настинки и течащия нос са тривиални проблеми. Но ако някой приятел или близък чуе за тях, вероятността да ви посъветва да потърсите лекар е по-голяма. Човек по-трудно определя качеството на собственото си здраве, отколкото това на околните. Хората, които контактуват повече, по-добре откриват силните и слабите си страни, преодоляват по-леко кризите, по-лесно се справят с депресиите и потиснатостта.

 

5. Движете се повече

Доказано е, че физическата активност има здравословен ефект. Въпреки това около 60% от хората не се движат достатъчно, а движението намалява риска от наднормено тегло, запазва здравето на костите, ставите и мускулите, намалява риска от високо кръвно и диабет, подобрява настроението. Физически активните хора живеят по-дълго и боледуват по-малко. Достатъчното движение има и краткосрочен ефект - подобрява мисленето и настроението, намалява влиянието на стреса, зарежда с енергия.

 

6. Поддържайте добра зъбна хигиена

Редовното почистване на зъбите и устата като цяло, включително с "екстри" като конци за зъби, удължава живота с до 6 години. Според някои стоматолози, почистването с конци е важно за здравето, колкото и упражненията и спирането на цигарите. Устата е място, където бактериите навлизат най-лесно и инфекциите се разпространяват бързо в цялото тяло. Здравите зъби позволяват на човек и да говори правилно и да се усмихва, което има важен ефект върху психиката.

 

7. Изберете си хоби

В тълковния речник пише, че хоби е "занимание извън основното, което има особено значение за почивката и възстановяването". Хората намират любимо занимание в различни неща. Във всички случаи обаче приятно прекараното време ни прави по-здрави. Хобито има и още едно предимство - "харчи" повече калории, отколкото ако прекарате същото време пред телевизора. Наличието на любимо занимание прави човек по-активен към всичко, което го заобикаля - той повече се старае и постига по-добри резултати.

 

8. Предпазвайте кожата си

Кожата почва да остарява от самото ни раждане. За да забавим процеса, трябва възможно най-малко да я излагаме на слънце. UV-лъчите не само я изсушават, но и водят до бръчки и петна. Слънцето предизвиква промени в структурата й, изтъняване на повърхностните кръвоносни съдове, дори рак. Специалистите съветват, винаги да се използват кремове срещу слънце (SPF 15 и нагоре); да се носи винаги шапка и повече дрехи, които да предпазват от лъчите; да се избягва слънцето между 10 и 15 часа.

 

9. Похапвайте, но здравословно

Диетолозите препоръчват поне 5-6 порции плодове и зеленчуци всеки ден, защото:

  • Така се намалява риска от рак.
  • Забавя се стареенето на клетките.
  • Подобрява се паметта.
  • Облекчава се и се подобрява работата на сърцето.
  • Имунната система работи по-ефективно.
Един от лесните начини да ядем повече плодове и зеленчуци е да го правим именно между основните хранения.

 

10. Пийте вода и яжте млечни храни

Водата и млякото са сред основните ни храни. Те могат да помогнат и да намалим килограмите. Тялото се нуждае от вода, за да могат клетките да функционират правилно и пълноценно, а най-важните органи са особено чувствителни към недостига й. Нуждата от течности е поне 1,5-2 л на ден. Без достатъчно вода, организмът "преминава в спешен режим" и започва да трупа тегло. Калцият, на който млякото и млечните продукти са богати, е определящ за здравето на костите и зъбите, има значима роля за нормалното кръвно.

 

11. Пийте чай

Този, който не съдържа кофеин и е без захар, е за препоръчване, защото другият обезводнява организма и трупа тегло. Налице са някои доказателства, че чаят (особено зеления) подобрява паметта, предпазва от кариес, рак и сърдечно-съдови заболявания. Макар че в това отношение според специалистите има нужда от още доказателства, антиоксидантният ефект на чая е несъмнен. Освен това, при някои хора, това е начин да приемат повече течности.

 

12. Разхождайте се всеки ден

Човек може да се разхожда понякога дори когато работи. Според изчисленията 20 крачки изгарят 1 калория. 30 мин. разходка всеки ден значително допринася за удължаването на живота. Специалистите съветват също:

  • Ползвайте стълбите вместо асансьора.
  • Обиколете няколко магазина, дори ако можете да купите всичко още от първия.
  • Разходете се до стаята на колегата си вместо да му пуснете имейл.
  • Срещнете се с приятели и се разходете заедно, вместо да седнете на кафе.

 

13. Планирайте

Може и да звучи малко изкуствено, но така е само на пръв поглед. Нима здравословното хранене може просто... да се случи?! Всичко изброено по-горе - редовната закуска, фитнеса, чистенето на зъбите, предпазването от слънцето, изискват някакви усилия - физически или умствени. А липсата на време и сили най-често е просто оправдание.

здраве.bg