15% от българските ученици на възраст от 15 до 19 години категорично не желаят да имат хомосексуални приятели, 87,7% от учениците са хетеросексуални, а 10,5% са бисексуални. Като хомосексуални се определят 1,8 процента.

Това показват резултатите от "Оглушителна тишина - случаят в моето училище" - проучване, проведено в 15 български училища и финансирано от програмата Матра КАП на холандското Министерство на външните работи.

Изследването е проведено в училища в София, Варна и Пловдив. Категорично отказват да седят до хомосексуален съученик 29% от тийнейджърите, а 5% заявяват, че са готови да го тормозят, защото е гей. 35% от попитаните казват, че биха го защитили, ако това няма да им създаде проблеми.

Най-негативни са ученическите настроения спрямо травеститите, а най-позитивно се гледа на лесбийките, твърди Аксиния Генчева, изпълнителен директор на българската гей организация "Джемини".

Проектът е насочен към подобряване на училищната среда, чрез моделиране на антидискриминационно и антихомофобно отношение срещу малцинствата - етнически, по сексуална ориентация, и заради увреждания.

Обучавани са били учители, издадени са учебни материали и са дадени насоки, как да се прекрати практиката на дискриминация срещу такива ученици. Официално резултатите от проекта ще бъдат съобщени в началото на септември, когато ще бъде връчена награда за най-малко дискриминационни училища, каза Генчева.

Тя твърди, че Министерството на образованието и науката е разрешило изпълнението на проекта, но между "Джемини" и министерството няма диалог. "Надяваме се, поне да прочетат резултатите от нашето изследване", каза Генчева.
Анализ на осем учебника, по които учат гимназистите, показват, че в тях са засегнати много бегло проблемите на сексуалната ориентация, половата идентичност, както и правата на малцинствата. Ролята на майката, която е грижовна домакиня и не прави кариера, се налага още от първи клас в българското училище.

Генчева цитира и изследване на агенция "Скала", според което 15% от българите одобряват узаконяването на еднополовите бракове в Европа, 60% смятат, че в България е трудно да бъдеш хомосексуален, 42% - не желаят да имат хомосексуален приятел или колега. 46,7% трудно биха приели детето им да е с хомосексуална ориентация.

Временно управляващият посолството на Холандия Мартайн Елхерсма поздрави "Джемини" за организирането на Първия гей парад в събота и добави :"Тъжно е, че той трябваше да бъде охраняван от полицията."