Алкохол в умерени, а дори в по-високи дози е по-подходящ за заможните хора, отколкото за бедняците.
С други думи - на богатите чашката в ръката им отива, докато прави бедняците да изглеждат още по-окаяни.
Освен че придава неподправен бохемски чар на заможните, оказва се, че умереното пиене е полезно за сърдечносъдовата им система. Същото се оказва фатално за здравето на бедните. Това установиха норвежки учени, цитирани от Daily Mail.
Причината за това, на пръв поглед, абсурдно твърдение е, че богаташите обикновено гарнират качественото вино с френско сирене, докато хората с по-малки възможности си позволяват най-евтината водка, често на гладен стомах.
Всеки знае, че вредите от алкохола са много по-минимални, ако той се съчетава с храна.
Според норвежкото изследване бедните хора дори да пият по-малко от богатите, консумират по-нискокачестени напитки, което прави крайният ефект много по-неблагоприятен.
По тази причина те по-често биват хоспитализирани заради проблеми от алкохола. При тях и броят на починали от инфаркти е по-голям. Норвежките учени наричат това явление "алкохолен парадокс".
В проучването е анализирана внушителната бройка от 200 хиляди медицински картона. От тях е проличала връзката между състоянието на пациентите, алкохолната консумация и сърдечносъдовите им заболявания.