Чудили ли сте се какво се случва със старите монитори, телевизори или мобилни устройства, когато идат на боклука? През повечето време - нищо.

Технологичните предмети са най-бързо растящият сегмент от отпадъци в световен мащаб, като едва 20% от цялата изхвърлена техника се рециклира - останалата просто задръства света, твърди скорошен доклад на ООН.

През изминалата година човечеството е произвело над 50 милиона тона технологични отпадъци, а през следващите три години се очаква това число да се увеличи с поне 20%.

Статистиката сочи, че всеки един от нас е лично отговорен за около шест килограма от общата маса, като най-големият ни индивидуален принос идва от изхвърлени зарядни устройства за телефон или лаптоп.

Изхвърлените кабели и зарядни устройства са голяма част от проблема.

Източник: Global E-Waste Monitor

Изхвърлените кабели и зарядни устройства са голяма част от проблема.

Интересен факт от доклада е, че в бунищата по света отлежават скъпоценни метали в чипове и компютърни платки (злато, сребро, мед) на стойност над 55 милиарда долара, които едва ли някога ще бъдат рециклирани.

В държави като Китай и Тайланд това е дало възможност за обособяването на нов вид клошарство - вместо храна в кофите, бездомните често търсят изоставена техника, която да разглобят, заради скъпите метали в нея.

Нов вид клошарство - събиране на скъпоценни метали от чипове и платки.

Източник: Global E-Waste Monitor

Нов вид клошарство - събиране на скъпоценни метали от чипове и платки.

Технологичните отпадъци представляват огромен риск за океаните и подземните води, а оттам и за почвите, пише ООН. Организацията подчертава също, че 60% от държавите по света все още не са в състояние да се борят с този вид замърсяване.