Ново проучване на Университета на Тюбинген, Германия, показва, че растенията могат да взимат по-сложни решения, отколкото си мислехме.

Учените проверили какво ще бъде поведението на пълзящото прозорче (Potentilla reptans), когато растението бъде поставено при условия, които по различен начин го лишават от достатъчно светлина.

За целите на експеримента били използвани вертикални ивици от прозрачни зелени филтри, които контролират количеството на светлината, която попада върху изследваното растение.

Оказало се, че в зависимост от размера и числеността на съседите му, прозорчето решава каква стратегия да следва.

Снимка 331119

Източник: University of Tübingen

Учените установили, че когато то е обградено от ниска и плътна растителност, прозорчето се опитва да израсне по-високо от нея. Когато обаче съседите са високи, растението преминава в режим на понижена фотосинтеза и прави листата си по-тънки и широки, за да улови колкото се може повече светлина.

В случаите, в които прозорчето се окаже в компанията на високи, но малобройни съперници, то започва да расте в посока на отдалечаване от тях, за да избегне сянката им.

Изглежда растенията съобразяват поведението си с особеностите на околните и това се случва относително бързо, след като ситуацията се промени, въпреки че те не притежават нервна система, като човека и животните.