Подобно на редица черти на характера, психопатията е съвкупност от много спектри на личността. Но само около 1-2% от мъжете и 0.3-0.7% от жените от цялото човешко население са оценявани като истински психопати.
Хората, които изпитват психопатични черти като безскрупулност и импулсивност, са склонни да преживяват дните си добре. Те дори могат да бъдат много успешни, но, уви, просто не са същите като всички останали. Каква е причината?
Източник: iStock
Това, което отличава истинския психопат от останалата част от хората, е липсата на съчувствие. Психопатите не могат да симпатизират на чувствата на някой друг или да ги е грижа за това, че някой страда, докато те се развиват. Всъщност понякога психопатът ще се радва на превъзходство, докато предизвиква хаос за други хора.
Липсата на съпричастност не е проблем за психопатите и те не вярват, че има нещо нередно с тях. Това означава, че истинският психопат никога не може да бъде "излекуван", разкрива Business Insider.
Книгата на Найджъл Блекууд, съдебен психиатър в King's College London, обяснява, че психопатите не се страхуват от наказание или социална стигматизация. Те не чувстват необходимостта да се впишат в социалните норми, така че очакванията на обществото нямат влияние върху тяхното поведение.
Източник: iStock
Ето защо ако те са осъдени за престъпления, наказанието, изглежда, няма никакво въздействие върху тях. В резултат на това Блекууд обяснява, че е невероятно трудно да се реабилитира възрастен психопат в затвора.
Начинът на възнаграждение, като даването на любимите им храна или видеоигри, ако се държат прилично, се счита за най-добрият курс за управление на психопати, които са в затвора. Но дори и като ги поддържа спокойни, това е средство за контрол, а не лек.
Разбира се, не всички психопати ще станат престъпници и мнозина ще преживеят живота, без никой да знае какво представляват всъщност. Но без значение дали причиняват проблеми, или не, доказателства, че тяхната личност може да се промени някога и да бъде излекувана, няма.