Неотдавнашно проучване на повече от 2000 професионалисти установява, че 45% от анкетираните са се срещали с колега в даден момент от живота си.
Ето защо Facebook внедрява политика на срещи, която според статията на Wall Street Journal, позволява на служителите да канят колегите си на среща само по веднъж. Ако поканата бъде отхвърлена, не е позволено да бъде поискана нова среща в друг момент. Това е правило, от които всички работни места могат да се учат.
Ръководителят на трудовото законодателство на Facebook продължава да пояснява, че дори неясни отговори като "Зает съм" или "Не мога тази вечер" се разбират като твърдо "не" и този човек вече не бива да се пита отново за среща.
Източник: iStock
Макар че може да звучи брутално, това със сигурност прави изкуството на отхвърляне по-лесно. Недвусмисленото "не съм свободна/свободен тази вечер" е много по-социално приемливо отхвърляне, отколкото обикновеното "не" или класиката "не си падам по теб".
Освен това, вероятно е много по-лесно да се върнете към приятелски отношения с колегите след това, без никаква неловкост.
Ако двама колеги решат да се срещнат един с друг, те не са задължени да кажат в човешки ресурси, освен ако няма конфликт на интереси. Връзката дори може да остане в тайна, ако има разлика в позицията между двойката, т.е. единият човек е старши мениджър, докато другият има по-нисша роля.
Това не е така в Google, където напълно отхвърлят взаимоотношенията между колегите, когато има дисбаланс на властта. За разлика от Facebook, добавя говорител на Google, компанията няма правило, което да диктува колко пъти колегите имат право да се питат взаимно за среща.