Ако сме без половинка по-дълго време, вероятно често се питаме защо съдбата е така неблагосклонна към нас. В днешното технологично време каналите за комуникация са разнообразни и възможностите за запознанства растат. Но дали именно там не се корени проблемът?
Социалните мрежи и приложенията за запознанства като Tinder дават почти неограничени възможности да намерим своята половинка. А този огромен избор често ни прави придирчиви. Докато постоянно сме в търсене на нещо по-добро, често се случва да не виждаме и оценяваме възможностите, които са пред очите ни.
Източник: iStock
Така се стига до "парадокса на избора". Колкото повече възможности за избор имаме, толкова по-труден за взимане става той.
Дори да сме се харесали взаимно с някого и да сме се престрашили за първа среща, дори тя да е минала страхотно, това вероятно няма да ни откаже да продължим да комуникираме с други евентуални партньори - в търсене на нещо по-добро.
Просто е прекалено лесно и достъпно, което го прави и много изкушаващо. Учените наричат този тип хора "maximizers". Ако подхождаме към хората като към дрехи и искаме да пробваме много, преди да се спрем на една, която да купим, значи спадаме към тях.
Дори да сме във връзка, отново постоянно ще се оглеждаме за нещо по-добро. А в другата крайност са хората, които се задоволяват с това, което имат, и не се питат постоянно "ами ако..."
Източник: iStock
Ако не спираме да търсим перфектната за нас половинка, шансът да не я намерим никога е доста голям. Така от много възможности, които ни се предоставят, нищо чудно да си останем сами за дълго. Имам да не дадем шанс на човек да ни докаже, че е достоен за нас, пише Bussines Insider.
Външният вид и първото впечатление също взимат сериозен превес при избора ни, особено когато говорим за интернет комуникация. Така може да пропуснем любовта на живота си само защото следващият/следващата на конвейера има по-големи мускули/гърди. А дали по-следващият/следващата няма още по-големи?
IvoAndonov
на 26.03.2018 в 16:12:56 #1Не смятам, че "парадокса на избора" се изразява в това, което казва автора "Просто е прекалено лесно и достъпно, което го прави изкушаващо". Де да беше така, какъв рай щеше да е, поне за мъжете. Истината е, че парадокса е, че въпреки че изглежда лесно, всъщност който не е пробвал не знае колко е трудно да се случи нещо реално. Да, лесно е да пишеш и да лайкваш, но получаваш ли отговор. От тези, които получаваш отговор, какъв е той "ами да..., ами не..." А един ченгел за вадене на думи, може да се добави и като опция. Масово пък мъжете предлагат само секс и пари, пишат нецензурни обръщения към дамите, което ги отвръщава и към нормално държащите се. Бях чел някъде - "по-голяма вероятност има да забиеш мацка като случайно я заприкаваш на улицата, отколкото по тия сайтове".В днешно време това е вярно.На улицата поне ще те види, ще прецени и една на сто може и да се навие поне за кафе. В чатовете е ужас направо и голямо губене на време, писане, чатене, а накрая просто спират да пишат. В близкото минало нещата не стояха точно така, доста повече и по - лесно съм си уреждал поне срещи за кафе. Сега е някаква пълна малоумщина.