Много стопани на кучета обичат своите четириноги другарчета толкова много, че ги третират като деца, а понякога дори казват, че ги предпочитат пред приятелите и семейството.

Проучване, публикувано в списанието Society and Animals, доказва, че хората са по-съпричастни към кучетата, отколкото към себеподобни, съобщават от Business Insider.

Снимка 321484

Източник: GettyImages

В един експеримент, проведен с 240 студенти, всички участници получават фалшиви данни от полицейски доклад за атака срещу човек или куче, в който се твърди, че жертвата е нападната "с бейзболна бухалка от неизвестен нападател" и оставена в безсъзнание "с един счупен крак" и "няколко разкъсвания".

На участниците в експеримента се дава един и същ доклад, като сценарият със жертвата се сменя - би могла да бъде бебе, 30-годишен възрастен човек, малко кученце или шестгодишно куче. След като ги оставят да разгледат снимките, изследователите разпитват "опитните зайчета" как се чувстват, като използват различни въпроси, за да се измери нивото на съпричастност.

Снимка 321482

Източник: GettyImages

Екипът, провеждащ изследването предполага, че уязвимостта на хората към жертвите ще се базира на възраст, а не на вид, като това ще бъде най-важният фактор, определящ нивата на тревога и безпокойство на участниците. Всъщност се установява, че нивата на съпричастност към кученцето (най-високо), по-възрастното куче (второ поред) и бебето (трето) са сходни, докато възрастният човек идва последен.

"Субектите не гледат на кучетата си като на животни, а на" бебета с козина "или на членове на семейството, заедно с човешките деца, без значение от възрастта на кучето", заключават изследователите, доказвайки как често хората възприемат своите домашни любимци като част от семейството.