По време на обучението ми по микробиология, а и след това, имах възможност да установя, че микроорганизмите - бактерии и микроскопични гъби, щастливо живеят на неподозирани места около нас. Дори на такива, за които се предполага, че ни помагат в неравната борба с тези същества.

Такъв пример са антибактериалните мокри кърпички, чиято влага се оказва благоприятна за различни видове плесени. Телефонът, клавиатурата и мишката на компютъра са предмети, които рядко се сещаме да почистим, но по техните повърхности са полепнали огромно количество микроорганизми, заради непрестанния допир с пръстите ни. Дръжките на вратите, кранчетата на чешмата и ключът за лампата също се оказват добре населени.

Снимка 342475

Източник: iStock

Но най-богато разнообразие от микроорганизми се открива в кухненските гъби, с които мием съдовете и почистваме плота. Порестата им влажна структура е райско обитание за бактерии и гъби. Повечето от тях са безобидни, но в изследване от 2011 г. 22 семейства били помолени да вземат проби от 30 предмета от бита, за да бъде проверено върху кои от тях има най-много колиформи - това са бактерии, от чието семейство е и Ешерихия коли.

Било установено, че най-мръсни са именно кухненските гъби - 75% от тях били замърсени с колиформи. Следващите места се заемат от: кухненските мивки (45%), плотовете (32%), поставките за четки за зъби (27%), дъските за рязане (18%) и дръжката на вратата на банята (9%).

Снимка 342474

Източник: iStock

Друго проучване, публикувано в Нейчър, показва, че изваряването и поставянето в микровълновата печка не са ефективни методи за дезинфекция на гъбите, защото наистина част от микроорганизмите загиват, но остават само устойчивите, които могат да бъдат опасни и за здравето. Когато се окажат без конкуренция, те се размножават още повече.

Учените установили, че в гъбата живеят средно по 5х10 на десета степен бактерии в кубичен сантиметър - толкова, колкото се откриват във фекална проба. Те препоръчват гъбите да се изхвърлят на всеки две седмици.