Въпреки че изминалите 365 дни най-вероятно ще бъдат запомнени като период на президентски туийтове и възход на криптовалути, научната сфера определено ни даде много храна за размисъл.

От вълнуващи космически явления, до създаването на животни в лабораторна среда, 2017 г. e голяма стъпка в технологичното и научното развитие на човечеството.

Снимка 329134

Източник: Илюстрация от National Science Foundation, САЩ

Гравитационни вълни

Няколко пъти учените са засичали гравитационни вълни, идващи от сблъсъка на огромни черни дупки, но оставаха със съмнения относно произхода, свойствата и съществуването им. През октомври тази година те за първи път успяха да наблюдават появяването на тези вълни след сблъсък на неутронни звезди на разстояние 130 милиона светлинни години от Земята.

Освен че явлението потвърждава съществуването на гравитационните вълни, то доказва също, че металите като злато, платина и уран всъщност са продукти на подобни катаклизми.

Снимка 329135

Източник: ScanPyramids Mission

Скрито помещение в Хеопсовата пирамида

Японски и френски учени наблюдаваха странно явление във вътрешността на Великата пирамида в Гиза през ноември тази година.

Чрез проследяване на поведението на фини космически частици (муони), които проникват през структурата на пирамидата, те заключили, че в Хеопсовата пирамида има неоткрито празно помещение. Все още няма конкретни сведения за смисъла и значението му.

Антарктика се разпада

През 2017 г. Антарктида загуби парче от себе си с размер на 3600 квадратни километра. Учените смятат, че отделянето не е в резултат от глобалното затопляне, но ще има значителен ефект върху него.

Очаква се айсбергът да отплава към по-топли води и да се разтопи, което ще повлияе на световното ниво на океаните.

Изкуствена матка

Едно от най-значимите събития в науката тази година бе инкубирането на агнешки ембриони в торби с медицински течности. Експериментът имаше за цел да разработи метод за инкубация на човешки бебета родени в шестия месец, който е достатъчно безопасен и би осигурил нормалното развитие на децата.

Снимка 329133

Източник: Children's Hospital of Philadelphia

Въпреки че технологията все още не е достатъчно стабилна за прилагане върху хора, това е само началото на цяла нова ера във възпроизвеждането на животински и човешки организми.

Тук сме от много години

Въз основа на новооткрити човешки останки в северна Африка през 2017 г. няколко групи от учени публикуваха доклади, в които твърдят, че хомо сапиенс е на Земята от поне 130 000 години, а не 40 000, както се вярваше досега.

Снимка 329137

Източник: iStock

Друг доклад заявява, че предците ни са напуснали Стария континент преди 270 000 години, а не преди 200 000, и спекулира, че са обитавали Африка от поне 300 000 години насам. Въпреки че новата информация все още се разглежда, откритията биха могли да имат огромно значение за историята на произхода ни.