Стивън Хокинг е добре известно име в научните среди, и не само. Неговите приноси за науката не са един или два, а по-впечатляващото е, че повечето от тях идват, след като му е поставена тежката диагноза - амиотрофична латерална склероза.
В резултат от болестта настъпва пълна мускулна атрофия, а пациентите с подобно заболяване живеят едва около пет години. Стивън Хокинг се бори с нея от 1963 г., когато е бил едва на 21 години. Но въпреки всички трудности, Хокинг не се предава и продължава научната си дейност. Една от любимите му теми е тази за наличието на извънземен живот, друга такава е тази за черните дупки.
През 1974 г. Хокинг прокарва може би най-емблематичната си теория, че черните дупки могат да изчезнат и да умрат. Нещо, което никой учен преди него не е смятал за възможно. Една от причините е, че тези дупки притежават смазваща гравитация и сила. Тази теория е позната като "радиацията на Хокинг".
През 1988 г. книгата му "Кратка история на времето: От големия взрив до черните дупки" се превръща в една от най-продаваните книги на научна тематика в света. Като за това свидетелстват продадените копия от книгата - над 10 милиона.
Източник: GettyImages
През 2014 г. на големия екран се появи и филм, който проследява живота на Стивън Хокинг - "Теорията на всичко", който донася Оскар за най-добра главна мъжка роля на Еди Редмейн, който изиграва Хокинг. Дори и рождената дата на учения не е случайна - 8 януари 1942 г., точно тогава са се навършили 300 години от смъртта на един от великите астрономи Галилео Галилей, пише HuffPost.
Ще завършим с част от една от емблематичните речи на Стивън Хокинг, произнесена на празненството по случай 70-тата си годишнина. "Колкото и труден да изглежда животът, винаги има нещо, което можем да направим, за да успеем. Важното е да не се отказваме."