Месец май е почти преполовен, лятото неусетно настъпва, а ние все още нямаме нито планове, нито финанси, за да го посрещнем подобаващо.
Ако не сме от онзи тип хора, които още от януари имат резервация за юли, то вероятно тепърва ще му мислим как, къде и за колко.
Но планове без пари са си чисти фантазии. А ежедневните и месечни разходи няма как да спрем на пауза. Затова се налага да прибегнем до някои хитрости, за да заделим определена сума във фонд "щастливо лято". Ето как.
Разпределяне
За да си позволим желаната почивка, трябва преди това да си наложим малко дисциплина. Първо отделяме пари за неотложните сметки, кредити и други подобни, а след това разделяме останалата част от бюджета си на равни части. Например колко можем да похарчим на седмица.
Източник: iStock
Целта е след това разпределение да оставим известна сума настрани, която да набъбне от следващата заплата. Може първоначално подобни финансови ограничения да ни напрягат, но с времето ще се научим на дисциплина. И не е казано да я разваляме след ваканцията - все пак, винаги има поводи, които да си заслужават определена спестена сума.
Удобство
Както вече за почти всеки аспект от ежедневието, така и за финансите има много приложения, които да са от полза и улеснение. Mint и Spendee позволяват да контролираме приходите и разходите си и да оползотворяваме максимално заплатата.
Мислим два пъти
Често импулсивните покупки не са на дрехи и вещи, от които наистина се нуждаем. Да, жълтото сако от витрината може и да приляга идеално на виждането ни за лятна визия, но дали ще го облечем повече от веднъж-два пъти?
Източник: iStock
Ако си направим една груба сметка колко пари сме пръснали за дрехи и други моментни прищявки, които сега само събират прах, със сигурност няма да бъдем доволни от себе си. Затова - два пъти мисли, един път плати.
Пролетно почистване
Ако досега не сме се замисляли, че част от ненужните за нас вещи може да материализираме в печалба, време е да го направим. Вече има достатъчно платформи, чрез които можем да продадем онлайн това, което не ни трябва. А спечелените пари веднага заделяме настрана.
Малките удоволствия
Със сигурност ни е приятно всеки ден да пием вкусно капучино или фреш, които са на цената на един обяд. Именно тези малки харчове изяждат голяма част от финансите, когато ги сметнем на месечна база. А няма ли да е по-добре да си пием фрапето на плажа? Е, тогава ще трябва да се жертваме!
Източник: iStock
Промоциите
Може да се подсмиваме на хората, които все разглеждат промоционалните брошури от всевъзможни магазини, но те успяват да управляват по-добре от нас финансите си. Храната е голямо перо в разходите, затова е добре да подбираме по-изгодните цени, за да успяваме да спестяваме.
Разумно и практично
Трудно ще заменим домашно приготвената храна по наш вкус с обедното меню на някой ресторант. Ако имаме условия в офиса, няма нищо лошо да си носим хапване. Така ще спестим поне по пет лева на ден, а това са 100 лева за 20 работни дни.
Източник: iStock
Време е и да се развихрим в кухнята, като с малко повече въображение и известна доза помощ от интернет усвоим няколко рецепти, които не изискват много и скъпи продукти, но пък са идеални за бърза и евтина вечеря в края на работния ден.