Дори да получаваме висока заплата, шансовете да пестим част от нея не са големи - плащаме наеми, сметки, връщаме кредити, а с останалото решаваме да се поглезим за всичко "изстрадано". Ако искаме да се чувстваме поне малко сигурни и да има на какви средства да разчитаме "за черни дни", по-добре да опитаме да отделим нещо настрана. Не е чак толкова трудно.

Намираме си мотив

Няма как да се принудим да спестяваме, ако не виждаме ясна причина защо го правим. Мечтаем да следваме в чужбина? Да се запишем на скъп курс по преквалификация? Да си купим имот или направо да се задомим? Или просто да имаме спестени средства, ако се случи нещо и ни се наложи да сме подсигурени? Каквато и да е причината, трябва да сме наясно с каква цел пестим.

Започваме на чисто

Което означава, че си правим отделна чисто нова сметка, по която да внасяме, за да пестим. Най-добре да е и в различна банка от тази, по която получаваме заплатата си, за да не се изкушаваме да "пипаме" заделеното.

Снимка 359628

Източник: iStock

Преглеждаме сметките си

Събираме касовите бележки и веднъж седмично им правим анализ. Проверяваме и всичките ни абонаментни планове - гледаме ли кабелната, която плащаме? А дали сме на наистина най-изгодния план за мобилни услуги? Каталозите на веригите за хранителни стоки път ще ни помогнат да се ориентираме кои продукти кога са в промоция, за да може да ги купим на по-ниска цена.

Намираме страничен доход

Това може да ни изглежда като най-трудната част, но всъщност не е така. Благодарение на интернет, можем да открием всякакви възможности за доходи "на парче" с уменията, които имаме. Сайтовете за работа и фрийлансърските групи във Facebook са идеално място да потърсим подобни алтернативи. Ако пък не ни се задълбава чак толкова, просто може да прегледаме дома и гардероба си и да продадем всичко, което не ползваме.