Ако бяхме котки, опаковъчният продукт, на който най-много ще се радваме, ще са празните кашони. Бидейки хора обаче, едва ли има нещо, което да ни забавлява (и успокоява) повече от пукането на балончетата на пликовете и опаковки за превозване на чупливи предмети. Изобретеният в края на 50-ти години на миналия век материал има интересна история.

Снимка 404014

Източник: iStock

Вместо тапети

През 1957 г. инженерът Ал Филдинг и изобретателят Марк Шаване решават да създадат алтернатива на тапетите, която да е малко по-триизмерна. Опитът им е със слепяне на две завеси за баня, в резултат на което между найлона се образуват мехурчета. Продуктът им обаче не намира пазар.

IBM променят историята

Няколко години по-късно Филдинг и Шаване научават, че IBM подготвят голяма пратка на серията компютри 1401 и им предлагат мехурчетата за опаковъчен и предпазен материал. IBM са впечатлени от функционалността му и започват да използват само него. До средата на 60-те Bubble Wrap са световно известни, а името става запазена марка.

Снимка 404013

Източник: iStock

Става и за сватбена рокля

През 2010 г. британката Рейчъл Робинсън решава да се омъжи в рокля, направена от няколко слоя фолио с балончета. Роклята е изработена в училището, където Робинсън преподава мода от рециклирани материали.

Световен рекорд по пукане на балончета

Държи се от скаутска организация от Елбърт, Колорадо, която през 2015 г. организира 2681 скаута да пукат балончетата на опаковъчното фолио.

Снимка 404016

Източник: Amazon

Книга за балончета

През 1998 г. излиза книгата The Bubble Wrap Book, в която се споделят многобройните употреби на любимия материал.

Балончета-сърца

Bubble Wrap предлагат специални серии опаковъчно фолио, чиито балончета не са обикновени сфери, а са под формата на сърца, букви, фигури и каквото друго може да ви хрумне.

Снимка 404015

Източник: Amazon

Календар за пукане

От няколко години се продават годишни календари, дните на които са "покрити" с балончета. Така може са пукаме изминалите или да отбележим с цветни стикери под покритието важните за нас дати.

Пукането успокоява нервите

През 1992 г. професорът по психология д-р Катлийн Дилън прави експеримент, който доказва, че след като са пукали балончетата на опаковъчното фолио, хората се чувстват значително по-спокойни.