Търсенето на работа е мъчителен, а често и продължителен процес. Но когато сме се справили добре с автобиографията си, получили сме обаждане и ни предстои интервю в офиса на евентуалния работодател, е добре да не пропилеем шанса си заради неподготвеност.

Ето какво винаги избягваме при първата среща със специалистите от "Човешки ресурси".

Да не обясним работния си опит

Няма как да съберем всичко, с което сме се занимавали, в сивито си. Затова е и интервюто - работодателят да научи повече за нас и за предишния ни опит.

Когато обаче му отговаряме вяло, неясно и сякаш крием нещо, сами режем пътя си нататък. Ако често сме сменяли работата си, най-добре предварително да помислим как да превърнем този недостатък в свой плюс.

Да говорим лоши неща за настоящия си работодател

Дори да е 100% истина, споделянето на негативни факти за фирмата, шефа или колегите ще ни представи в недобра светлина пред човека от "Човешки ресурси". Той или ще постави под съмнение думите ни, защото няма как да провери обратната страна, или най-малкото ще ни сметне за дребнав човек, на когото не може да се има доверие.

Снимка 351193

Източник: iStock

Да не обръщаме внимание на обратната връзка

Задават ни въпроси, отговаряме почти механично, а притеснението ни кара да си гледаме в краката и да пропускаме невербалната обратна връзка от страна на интервюиращия. На него пък му се струва, че нямаме кой знае какъв интерес към работата. Вместо това е добре да попитали дали сте бил достатъчно ясни в отговора и дали е нужно да допълним още нещо.

Да закъснеем

Ясно е, че трябва да сме точно навреме (дори 10 минути по-рано) в офиса на потенциалния работодател. Но на всеки се случва да закъснее - винаги сме се подготвили с телефон за връзка и се обаждаме да предупредим. Ако се налага да отложим интервюто, го правим поне ден предварително.

Снимка 351192

Източник: iStock

Да се фукаме

Да бъдете уверени и да посочим постиженията си до момента, е едно. Но да се бием в гърдите, сякаш изнасяме работата на цялата фирма на плещите си - съвсем друго. Така само показваме на HR-а, че срещу него стои егоцентрик и човек, който трудно ще работи в екип.

Да не проучим компанията

Абсолютно задължително е да сме подготвени с минимална информация за компанията, в която кандидатстваме. В днешно време почти всички те имат бизнес профили във Facebook, както и интернет страници. Когато покажем, че сме запознати с фирмата, демонстрираме, че наистина имаме интерес към позицията.