Много от нас са се справяли с изпитанието на лекуване на разбито сърце, независимо дали става въпрос за раздяла с любимия, или загуба на близък човек.

Викаме, преставаме да ядем или ядем двойно повече, крещим, напиваме се, а понякога комбинираме всичко наведнъж. Знаете ли, че тялото ни преминава през някои промени, когато преживяваме разбито сърце?

Хоромонален дисбаланс

Любовта кара всички да се чувстват щастливи и добри. В тялото ни щастието се измерва под формата на хормони като допамин и окситоцин. Когато преживяваме разбито сърце и сме разстроени, хормоните на щастието се изключват и се заместват с кортизол и епинефрин - хормоните на стреса.

Когато хормоните на стреса хронично се задържат, способността ни да формираме и да създаваме нови спомени започва да намалява. Това вероятно е механизъм за справяне, разработен от мозъка, за да се забрави всичко това, което стресът причинява.

Снимка 323981

Източник: iStock

По-слаба имунна система

Хормоните на стреса освобождават много отрицателни ензими в организма, което води до по-слаба имунна система, а това ни прави по-предразположени да се разболяваме. Изправяме се срещу настинки и грип непрекъснато, но обикновено тялото ни е достатъчно силно, за да се бори с тях.

Болката и стресът, които причинява разбитото сърце, имат много негативни ефекти върху тялото. Те карат организма да произвежда по-малко бели кръвни клетки, които съдействат за борбата с инфекциите.

Диетични промени и увеличаване на теглото

Когато сме изправени пред стресова или негативна ситуация в нашия живот, имунна ни система става по-слаба. Склонни сме да жадуваме за някои храни, за да се опитаме да противодействаме на химията, причинена от хормоните на стреса. Ето защо повечето хора прибягват до мазнини, въглехидрати, сладки и солени неща.

Кортизоловият хормон е свързан с повишена коремна мастна тъкан и е отговорен за желанието за определена храна - т.нар. комфортни храни, които водят до по-голямо производство на серотонин, а той предотвратява стреса.

Снимка 323336

Източник: iStock

Сексуална дисфункция

В повечето случаи, ако имаме разбито сърце, последното нещо в ума ни е правенето на секс, а това води до липса на сексуално удоволствие в живота ни. Въпреки това, дори ако успеем да правим секс, откриваме, че тялото ни не е толкова отзивчиво, колкото обикновено. При мъжете това може да се появи под формата на еректилна дисфункция.

Кожни обриви

Всяко екстремно чувство обикновено води до реакция на кожата. Хормоните на стреса лесно предизвикат огнище на инфекция в повлияват неблагоприятно на кожата ни. В такъв момент възникват кожни проблеми като псориазис, розацея или акне.

Снимка 323979

Източник: iStock

Ако преживяваме болката от разбито сърце, има няколко начина да се измъкнем от това сами, защото не винаги е лесно да поискаме помощ.

Това, което не ни убива, ни прави по-силни

Всеки опит в живота, дори и негативният, е полезен. Всичко се случва поради някаква причина, въпреки че за момента може и да не я разбираме. Лошите моменти учат и ни правят по-силни. Трябва да се фокусираме върху бъдещето и да продължим напред.

Снимка 329984

Източник: iStock

Прощаваме, дори и да не забравим

Има някои преживявания, които много трудно забравяме - хората, които ни нараняват, хората, които ни предават и лъжат. Дори и да не успеем заличим изцяло спомена за виновниците за разбитото ни сърце, прошката за грешките им ще ни донесе душевен мир. По този начин много по-лесно преодоляваме болката - не забравяме, но прощаваме и продължаваме с живота си.

Пуснете миналото и прегърнете бъдещето

Усещането за болка, загуба и самота са част от живота и трябва да го приемем. Трябва да отделим време, за да се отдадем на тъгата си, но не и да се занимаваме с това твърде дълго.

Ако обръщаме прекалено много внимание на мъката, даваме повече сила на болката и ограничаваме възможността да се справим с проблема. Разбитото сърце е част от живота, но не и целият ни живот. Трябва да пуснем мрачното минало и да прегърнем светлото бъдеще.

Снимка 329985

Източник: iStock

Молим за помощ

Не бива да оставяме несигурността да ни попречи да поискаме помощ, когато имаме нужда. Затова трябва да е обърнем към приятели, които ще ни покажат, че ни обичат и подкрепят. Понякога помощта идва по най-изненадващите начини.

Правим, каквото обичаме

Трябва да се уверим, че правим всичко, което обичаме, и да си припомним, че знаем как да се забавляваме сами. Вършенето на нещата, които ни правят щастливи, действа положително и ни кара да забравим болката.