Има два типа хора - тези, които си пукат кокалчетата на пръстите и други, които не могат да понасят звука от тази непонятна за тях манипулация. Може да изглежда болезнено и безсмислено, но се е превърнали в начин за мнозина.

Но как тази малка част от тялото ни издава толкова силен ( и често дразнещ) звук? Това е въпрос който мъчи и нас, обикновените хора, и учените от доста време. Последното изследване по темата обаче дава логичен отговор на този не особено жизненоважен, но определено любопитен въпрос.

Снимка 351533

Източник: Facebook / Chico Back and Neck Pain Center

Според изследване на американски и френски учени, публикувано в Scientific Reports и цитирано от Time, изследователският интерес към темата датира още от 1939 г. Тогава се стига до извода, че пукащият звук се генерира от затягането на влакнеста капсула около ставите.

По-малко от 10 години след това научно откритие идва и нова теория - дразнещият звук се причинява от вибрации в тъканите в следствие на преместване на ставите извън обичайния им диапазон. 

През 1971 г. други учени обясняват явлението с пукане на мехурчета, пълни със синовиална течност, обграждаща ставите. Но през 2015 г. чрез ядрено-магнитен резонанс е доказано, че тези мехурчета са на мястото си и след изпукване на пръстите, което оборва тази теория.

Снимка 351534

Източник: Facebook / Kristine Peterson

Екипът от учени, заел се с последното изследване по темата, решава да действа по съвсем различен начин. Те разработват математически модел, с които да разучат начините на взаимодействие между ставите и мехурчетата около тях. Създава се и компютърен модел.

Чрез него е установено, че костите от третата ставна връзка в основата на пръста се докосват и разделят постоянно. Така се намалява налягането в синовиалната течност около тях и се образуват мехурчета с газ. Следващата стъпка е виртуално движение на кокалчетата, наподобяващо тяхното реално изпукване.

При това действие се оказва голям натиск върху мехурчетата и те наистина се спукват. Но само от части. По-скоро намаляват размера си, след което успяват да го възстановят за около 20 минути. Така имаме и изпукване, имаме и мехурчета на ядрено-магнитния резонанс.

Снимка 351305

Източник: iStock

Добре, а как спукването на тези микроскопични мехурчета с течност се чува толкова силно? Обяснение е научно и не особено разбираемо, но с две думи - звукът може да достигне до 83 децибела заради акустичното налягане, създавано в резултат на скоростта на изпукване и затворената среда, в която се случва.

Тези научни обяснения водят до извода, че изпукването на кокалчетата на пръстите е безвредно и няма как да ни нанесе дълготрайни поражения. Най-много да си навлечем гнева на околните.