По дани на Националния статистически институт в края на 2016 г. броят на болните, намиращи се под наблюдение на психиатричните заведения е 126 452. Сред тях с най-голяма честота са случаите на умствена изостаналост - 397.3 на сто хиляди, следвани от случаите на шизофрения - 363.2 на сто хиляди (или 25 793 души).

Според ръководителя на Клиниката по психиатрия в Александровска болница, проф. Вихра Миланова, в България от шизофрения страдат между 65 000 и 70 000 души.

Точните причини за състоянието все още са обект на изследвания, като са открити различни гени, които играят роля в развитието му. Някои проучвания показват, че генетичните фактори са отговорни за 80% от вероятността даден човек да страда от шизофрения. Други установяват, че рискът за детето се повишава два пъти, ако по време на бременността са възникнали усложнения.

Снимка 359830

Източник: iStock

Ново проучване открива връзка между заболяването и единствения орган, който не подлежи на рутинни изследвания след отстраняването му от тялото - плацентата.

Учените установили, че при някои усложнения по време на бременност като вирусна инфекция например, опасно високо кръвно налягане при майката или друга критична ситуация, гени, които са свързани с шизофренията, се включват в плацентата.

Колкото по-силни признаци на стрес се откриват в този орган, толкова повече от тези гени се оказали включени. Значение има и полът на детето - при момчетата включените гени били много повече.

Това може индиректно да измени ранното мозъчно развитие на плода и показва връзката между генетичната предразположеност към шизофрения и усложненията в ранните етапи от живота. Както и че тази връзка изглежда се осъществява чрез плацентата.

Проучването показва, че комбинацията от висок генетичен риск и сериозни усложнения по време на бременността повишава опасността от развитие на шизофрения с пет пъти в сравнение с тази, която се наблюдава само при силна генетична предразположеност.