Плачът на бебето е единственият начин, по който то може да ни каже, че нещо не е наред. Като цяло, бебетата плачат, когато имат някаква физиологична нужда, нещо ги боли или просто искат да бъдат гушнати.
Но има случаи, в които каквото и да правим, нищо не успокоява детето. Това може да предизвика силно раздразнение и гняв у родителя или човека, който полага грижи за бебето, и в желанието си да го накара да спре, да го раздруса силно.
Главичката на бебето е много тежка за слабите мускули на врата му и силното раздрусване може да бъде фатално. То предизвиква физическа травма на мозъка, който се удря в стените на черепа и това наистина кара бебето да спре да плаче. Но на твърде висока цена - от удара загиват мозъчни клетки, получават се кръвоизливи, оток и липса на кислород.
Тези последствия често в началото остават невидими за причинителя им, а спрелият плач окуражава възрастния отново да приложи същия подход в бъдеще. Но раздрусването има дългосрочни последствия:
- Припадъци
- Парализа
- Частична или пълна слепота
- Забавяне в развитието
- Проблеми с ученето и интелектуалните способности
- Поведенчески проблеми
Източник: iStock
Предимно мъжете прибягват до раздрусване на бебето. В 44% от случаите това е бащата, в 20% - мъж, с когото майката живее на семейни начала. Сред жените в 18% от случаите това е детегледачката, а в 7% - майката на бебето.
Ето и какви са симптомите, по които може да разпознаем дали бебето е било жертва на подобен род насилие:
- Повръщане
- Проблеми с дишането
- Припадъци
- Бледа или зачервена кожа
- Парализа
- Крайна раздразнителност
- Липса на апетит
- Затруднения да остане будно
- Кома
Източник: iStock
Причините, поради които родителите или детегледачката прибягват към тази крайна мярка за "успокояване" на бебето, са различни: стрес, домашно насилие, депресия, алкохол или наркотици, нереалистични очаквания от бебето, прекалено млада възраст на родителите или самотно отглеждане на детето, както и преживяно насилие по време на детството на самия родител или детегледач.