Животът в големия град може да бъде много стресиращ и уморителен. Все бързаме за някъде, задачите ни притискат, времето за почивка рядко е пълноценно. А дали и презастрояването и високите сгради навсякъде около нас оказва влияние върху настроението и здравето ни?
Най-краткият отговор е да, въздействие има, и то е отрицателно.
Арнолд Уилкинс, професор по психология от Университета в Есекс, споделя пред CNN своето виждане за проблема. Според него, ежедневното наблюдаване на градски пейзажи от бетон и високи фасади може да предизвика хронично главоболие.
Източник: iStock
Мозъкът е принуден непрекъснато да се променя, което води и до промяна възприятията ни. От природните пейзажи, които са били ежедневие за прадедите ни преди много години, сега зеленината е заменена с асфалт и сиви картини - еднообразни и потискащи.
И докато границите между обектите в природата са не толкова постоянни и по-размити, то тези в създадената от човека градска среда са точно фиксирани и се набиват на очи. Те се различават от природните модели, където няма един с друг еднакъв и монотонен пейзаж.
Източник: iStock
Линии, линии, линии - градските гледки са по-трудни за възприемане. Борбата на очите и мозъка с тях води до напрежение, а оттам - и до главоболие. Изследванията по темата са установили също, че наблюдаването на градски пейзажи кара мозъка да консумира повече кислород.
А тази прекомерна консумация води до нужда от повече и повече. Ако балансът не бъде възстановен, главоболието е гарантирано. Хората, страдащи от мигрена, са още по-податливи на повтарящите се визуални модели.
Прекалената подреденост, затворените комплекси с абсолютно еднакви сгради, небостъргачите-близнаци. Всичко това изглежда като поредното постижение, но не и от гледна точка на емоциите и здравето ни.
Няма спор, разликата между това всяка сутрин да гледаш планината и да се взираш в съседния и само на няколко метра блок, е огромна.