Едва ли има човек, който да не го е изпитвал - когато дойдат хладните сезони в офиса или вкъщи жените предпочитат климатикът да работи на по-висока температура, докато мъжете са ОК и с по-хладни помещения. Оказва се, че в това няма нищо чудно, а факторите, които влияят на усещането ни за температура са няколко, като голяма част от тях са свързани с пола ни.
Щитовидната жлеза
Тя играе важна роля за регулирането на температурата в тялото. Тя има относително стабилна стойност при всеки, като промяната с промяната в начина, по който организмът използва енергията (т.н. метаболизъм). Според редица лекари, ако постоянно чувстваме, че ни е студено или пък топло, е добре да направим изследване за функционирането на щитовидната жлеза.
Източник: iStock
Вегетативната нервна система
Жените имат по-ефективно работеща вегетативна нервна система, която контролила разпределението на топлината в тялото. Това означава, че при по-ниски температури или какъвто и да е стрес за тялото, тя насочва топлината навътре към тялото и органите. Така притокът на кръв към крайниците намалява, а от там ръцете и краката се чувстват студени. Всички знаем, че когато ни е студено на ръцете или краката, цялостното ни усещане е, че е студено.
Мускулна маса и килограми
Мускулите генерират топлина - хората с по-развита мускулатура се чувстват по-добре на по-ниски температури. По-дребните хора (както се досещаме, жените като цяло са по-дребни от мъжете) пък реагират на студеното по-остро, отколкото едрите и хората с наднормено тегло.
Източник: iStock
Менструален цикъл
Промяната в нивата на хормоните естроген, прогестерон и тестостерон имат ефект върху циркулацията на кръвта и промяната на телесната температура. Като цяло повечето жени се чувства по-топли малко преди началото на цикъла си, но на тези промени в телесната температура влияят още физическата активност, мускулната треска, работата на храносмилателния тракт.
Заболявания
Ако постоянно чувстваме, че ни е студено, може да страдаме от анемия - кръвно отклонение, което се среща по-често при жените. Диабетът също оказва влияние на това дали ни се струва, че е топло или студено, защото влияе на доставянето на кръв до крайниците.
Източник: iStock
Възраст
С възрастта започваме да губим както мускулна маса, така и натрупванията на мазнини. Нервните окончания започват по-трудно да изпращат сигнали към мозъка при промяна в температурата. Което значи, че тялото на възрастните по-трудно регулира температурата си.