Учени откриха за какво служат дупките в земята на пустинята Наска в Перу, които от години бяха обект на изследване.
Смята се, че древното перуанско население, което е населявало пустинята, преди 2 хилядолетия, е намерило начин да събира вода от сухата земя.
То е открило, че чрез огромните спираловидни фунии в пустинята (puquios), може да се извлича вода, която да се използва за напояване.
Под дупките се намира система от тунели, които ги свързват. Спираловидните им стени помагат, като "засмукват" вятъра надолу и по този начин той придвижвал подпочвените води към повърхността, за да могат хората да ги използват за домакински или земеделски нужди.
Дълго време археолозите бяха разколебани относно предназначението на фуниите, но чрез сателит е установено, че някои от тях и до днес изпълняват функцията на напоителни системи.
Източник: iStock
Странните спираловидни дупки са осеяни през сухите долини на южната част на Перу и от години озадачават археолозите
Днес чрез сателитни снимки и проучвания е сигурно, че дупките са били част от една сложна хидро система, която е позволявала на древната цивилизация да извлича вода от недрата на земята.
Културата в Наска процъфтява около 100г. пр.н.е. до 800г. сл.н.е. Това са същите хора, които са създали огромните линии в иначе безличния пейзаж, известни като "линиите на Наска" - скоро ще ви разкажем и за тях.
Учените от Института по методология и анализ на околната среда в Италия казват, че чрез дупките хората, обитавали Наска, изобщо са оцеляли.
Според тях, очевидно е, че тази уникална система е приложима по най-различни места в света, които страдат от безводие.
Системата може да допринесе за развитието на земеделие в крайно сухи райони, в които без напояване е невъзможно да се отглежда каквото и да е.