Полетите в космоса със скоростта на светлината са невъзможни за човека, твърдят учени от университета Джон Хопкинс и Калифорнийския университет в Сан Франциско. Причината се крие в убийственото йонизиращо лъчение, от което човек не може да бъде защитен.

Екипажът на космически кораб, дръзнал да лети със светлинна скорост, неминуемо ще загине под действието на лъчите, съобщи technews.bg

Светлинната скорост би позволила на хората да преодоляват междузвездни разстояния за приемливо време. Така например, космически кораб, изстрелян от Земята, би могъл да достигне центъра на Млечния път за около 10 години (от гледна точка на пътуващите), ако се движи със скорост 99,999998% от тази на светлината.

Това би било възможно, ако не се отчита влиянието на йонизиращото лъчение. Във всеки кубичен сантиметър междузвездно пространство има средно два атома водород. Изчисленията показват, че върху кораб, който се движи със светлинна скорост, ще „налитат" атоми с енергия около 7 тераелектронволта (ТеV).

За екипажа това е равносилно да попадне в потока от лъчи на Големия адронен колайдер. Смъртоносната доза радиация за човешкото тяло е 6 сиверта (Sv). Астронавти на околосветско пътешествие със светлинна скорост биха получили над 10 000 сиверта за секунда.

Защитата от подобно облъчване е изключително трудна и дори невъзможна, смятат учените. Слой от алуминий с дебелина 10 см намалява енергията на частиците само с 1%. Освен това, лъчите ще предизвикат силно нагряване на корпуса.

Учените предполагат, че непреодолимото въздействие на атомите на водорода е една от основните причини на нашата планета все още да няма представители на извънземни цивилизации.