Високият клас телефони, известни още като смартфони, са на път да заменят персоналния компютър в много приложения, пише technews.bg. Въпреки ограничената си свързаност към интернет и малкия размер на екрана, “умните” телефони стават предпочитани от потребителите за изпълнение на най-различни задачи.

Все повече приложения, досега присъщи само на РС-то, са способни да работят на устройства като iPhone 3G и BlackBerry Bold. Изненадващо или не, според едно ново проучване на IBM, над половината от анкетираните се склонни да заменят своя РС със смартфон за достъп до интернет.

Смартфоните могат дори да поставят под въпрос разработката на нетбук компютри. Появата на iPhone разшири действието на умните телефони на територията на РС-то, коментират анализатори от Sterling Market Intelligence. Продукт като G1 на T-Mobile пък е позициониран не като телефон, а в ролята на джобно интернет устройство.

Наскоро шефът на Apple Стив Джобс разбуни духовете в индустрията като сравни iPhone с нетбук. Иновационният смартфон се използва за браузване, електронна поща и други задачи, които нетбукът е призван да върши, заяви Джобс на пресконференция по повод финансовите резултати на компанията за последното тримесечие.

Свързан навсякъде към клетъчна мрежа, iPhone е много добро решение за интернет и освен това се побира в джоба, аргументира се шефът на Apple.

В развиващите се страни смартфонът вече играе ролята на РС, заявиха от Sterling. Разработчикът на браузъра Opera се е похвалил пред анализаторите, че в държави като Индия мобилната версия на продукта е по-популярна отколкото десктоп изданието.

Смартфоните обаче имат някои ограничения, които им пречат да заменят напълно РС-то или нетбука за интернет приложения. Едно от тях е слабата процесорна мощ, невинаги достатъчна за нуждите на потребителите. Очевидни недостатъци са малкият размер на екрана и затрудненото въвеждане на данни.

Удобството на смартфоните да се побират в джоба е всъщност и основна пречка за още по-масовото им навлизане в употреба, защото носи след себе си малки по размер екран и клавиатура (или липса на физическа такава), коeто не е по вкуса на много от потребителите.

Индустрията все още не е сигурна, че има високо търсене на хибридни устройства телефон/PC, за да инвестира по-смело в подобни продукти, посочват от Sterling.
В голямата игра обаче влиза и нов голям играч. Google, който иска да промени статуквото на пазара с платформата за смартфони Android, сега застава зад алианс за безжични иновации (Wireless Innovation Alliance). Целта на организацията е да накара Федералната комисия по комуникации (FCC) да отвори неизползваната част от телевизионния спектър за високоскоростен безжичен интернет, което ще даде тласък в разработките на по-“умни” уеб устройства.