Много хора харесват Фейсбук, защото могат да поддържат контакт с близки и приятели. Но престъпници и терористи също използват социалните мрежи. Полицията и службите за сигурност искат по-лесен достъп до данните във Фейсбук.

Атентаторът от Ансбах например е имал 6 профила във Фейсбук, сред които и един с псевдоним. Чрез него осъществявал връзка с арабски съмишленици. Германските сили за сигурност практически всекидневно набират от мрежата информации за заподозрени лица, пише Дарик.

Експертите по сигурността се оплакват, че в дава от три случая операторите на социалната мрежа отказват информация, както заявява шефът на Службата за защита на конституцията Ханс-Георг Масен.

Операторите се оправдават със защитата на данните на нормалните потребители, които могат бързо да попаднат на мушката на следователите. „След като снимка, поствана в Германия, може да се види в Делхи след десет секунди, в рамките на един час очаквам отговор от Фейсбук на запитванията на правоохранителните органи", коментира Томас Кучати, министър на правосъдието на Северен Рейн-Вестфалия.

От Фейсбук отхвърлят критиката и твърдят, че след атентатите от Вюрцбург и Ансбах сътрудничат денонощно с германските власти.

Американските следователи имат голямо предимство. Повечето сървъри и фирмите на операторите на социалните мрежи се намират в собствената им страна. И това улеснява достъпа до данните - при това без дълги молби.